BU MODELLER 2014’E DAMGASINI VURACAK

Otomobilde yeni modeller açısından hareketli bir yılın başlamasına çok az kaldı. 2014 yılı içinde 40’tan fazla markanın 200’e yaklaşan yeni modelli yollara çıkacak.

Tümüyle yenilenen modeller dışında makyajlanan, motor ve donanım seçenekleri geliştirilen otomobiller de Türkiye’de olacak. İşte 2014’te ülkemiz pazarına damgasını vuracak yeni otomobil modelleri…

MERCEDES’İN RÜYA GEMİSİ S SERİSİ
Mercedes’in amiral gemisi S Serisi, markanın tarihinde ürettiği en teknolojik otomobil olarak tanımlanıyor. 500 led lambanın kullanıldığı, yoldaki çukurları bile algılayıp süspansiyonunu otomatik olarak ayarlayabilen otomobil teknoloji üssü görünümü sergiliyor. İç mekânında geniş ekran başta olmak üzere yüksek teknolojinin kullanıldığı otomobil, 2014’te yeni motorlara da kavuşacak. Biri dizel dördü benzinli olmak üzere 5 farklı motor seçeneğine sahip araçta kullanılan motorların güçleri 258-585 beygir arasında. 100 km’deki yakıt tüketimi 4.4 lt’ye kadar indirilebiliyor. Otomobilin fiyatı da özellikleri kadar yüksek.

Mercedes’in amiral gemisi S Serisi bu güne kadar üretilmiş en teknolojik otomobil unvanını da taşıyor. Araç, yoldaki çukurları bile fark edip amortisörlerini otomatik olarak ayarlıyor.

BMW 2014’TE ATAĞA GEÇECEK
2014’te yeni modellerle atak yapmaya hazırlanan lüks markalardan biri de BMW olacak. Marka ilk kez üretmeye başladığı elektrikli i modellerini yıl içinde ülkemiz pazarına da sunacak. Elektrikli modeller içinde küçük otomobil i3 ile performans açısından Porsche ve Ferrari’ye bile rakip olmayı planlayan i8 ithalatı başlayacak.

BMW’nin 2014 için en büyük yeniliklerinden biri de tümüyle yenilenen başarılı SUV’u X5 olacak. Yılın ilk aylarından itibaren satışa sunulacak yeni X5’te ilk etapta güçleri 258 ile 450 beygir arasında değişen 3 farklı motor sunulacak. Ancak yeni X5, asıl sürprizi şubat ayından itibaren ithal edilmeye başlanacak 2.0 lt 218 beygir gücündeki dizel motorla yapacak.

1-Yeni BMW X5, görsel açıdan çok radikal değişikliler yapılmadan yollara çıkacak. Aracın ülkemiz için en önemli yeniliği 2.0 lt dizel motorlu versiyonun gelmesi olacak.

NİSSAN QASHQAI YENİLENİYOR
Yollara ilk kez 2007 yılında çıkan Nissan’nın kompakt SUV’u Qashqai de 2014’te tümüyle yenilenmiş olarak yollara çıkacak. Avrupa’da tasarlanan ilk model olacak Qashqai, İngiltere’deki Sunderland fabrikasında üretilecek. Yeni modelde 1.2 lt 114 beygir turbo beslemeli benzinli motor dışında, 110 beygirlik 1.5 dCi ve 130 beygir gücündeki 1.6 lt dCi dizel motorların da kullanılması planlanıyor.

Türkiye pazarında sınıfının en çok satan araçlarından olan Nissan Qashqai, yılın ilk aylarından itibaren tümüyle yenilenen versiyonuyla ithal edilecek.

SEDAN PAZARINDA YENİ OYUNCU
Tam bir sedan cenneti olan ülkemizde bu sınıfta da lüks seçeneklerin sayısı artıyor. Audi’nin Türkiye, Rusya, Çin gibi sedan otomobillerin ilgi gördüğü pazarlar düşünülerek ürettiği A3 Sedan modelinin satışı eylül ayında başladı. Ağabeyi A4’ü aratmayan görünüşü, DSG otomatik vites seçeneği ve 425 litrelik geniş bagaj hacmiyle dikkat çeken otomobil 1.4 lt benzinli motorla pazara sunuldu. Otomobilin 1.6 TDI dizel motor seçeneğiyse 2014 model olarak Türkiye pazarındaki yerini alacak. Tutumlu motoru ve otomatik şanzımanıyla A3 Sedan, sınıfındaki en ilgi çekici modellerden biri olacak.

Lüks sedanlar arasındaki rekabete 2013’ün son aylarında katılan Audi A3 Sedan’nın dizel motor seçenekleri yıl içinde satışa sunulacak.

DACIA DUSTER ARTIK DAHA DONANIMLI
Türkiye pazarının uygun fiyatıyla en çok satan SUV’larından olan Dacia Duster, 2014 model yılına yeniliklerle giriyor. Dış görünüşü elden geçirilen Duster’da, asıl önemli değişiklikler iç mekânında yapılmış. Dacia’nın diğer modellerinde de kullanılan geniş dokunmatik ekranın kullanılmaya başladığı iç mekândaki, plastik ve işçilik kalitesi de yükseltilmiş. Yeni versiyonuyla iddiası daha da artacak olan Duster’ın satışına 2014 model yılıyla birlikte başlanacak.

Uygun fiyatıyla önemli satış adetlerine ulaşan Dacia Duster, geçirdiği makyaj sonrasında daha şık hale getirilmiş. Aracın donanımı da yükseltildiğinden müşteri tercihlerini olumlu yönde etkileyecek.

PEUGEOT’NUN EN SON NUMARASI
Fransız üretici Peugeot’nun 2014 yılındaki en büyük kozu, tümüyle yenilenen 308 modeli olacak. 124 yıllık tarihinde bir modeli yenilerken ilk kez aynı adın kullanıldığı 308, Alman rakipleri karşısında mücadele etmeye başlayacak. Bu güne kadar en radikal değişikliklerin yapıldığı model olarak gösterilen 308, yüksek donanımı, başarılı malzeme ve işçilik kalitesiyle dikkat çeken bir model. 2014’ün ilk yarısından itibaren Türkiye pazarına sunulacak otomobilde, 1.2 VTi (82 beygir), 1,6 THP (155 beygir), 1,6 HDi 92 (beygir) ve 1,6 e-HDi (115 beygir) olmak üzere, 2 benzinli, 2 dizel motor seçeneği sunulacak. Peugeot 308, tam otomatik şanzımana yıl ortasından itibaren kavuşacak.

Radikal değişikliklerin yapıldığı Peugeot 308, ismi değiştirilmeden satışa sunulacak. Otomobilin işçilik ve malzeme kalitesi Alman rakiplere meydan okuyacak kadar yüksek.

PORSCHE’DEN BEBEK SUV
Porsche’nin 2014 için hazırladığı SUV’u sınıfında sükse yapacak araçlardan olacak. Audi Q5 ile aynı platformu kullanarak üretilen Porsche’nin yeni bebeği Macan, BMW X3, GLK ya da Q5′e de rakip olacakmış gibi görünse de, süper lüksler seviyesinde uzun süre rakipsiz bir model olarak yarışacak.

4 metre 60 santimetre uzunluğa ve 1 metre 65 santimetre yüksekliğe sahip 1.650 mm yüksekliğe sahip Porsche Macan, ağabeyi Cayenne’den 21 santimetre daha kısa. Almanya’da 380 beygirlik 3.0 litre hacimli V6 ile sükse yapacak olan ‘küçük kaplan’ Türkiye’de pazara uygun ‘vergi avantajlı’ motorlarla satılacak.

Porsche’nin küçük SUV’u Macan, tutumlu motorları ve vergi dilimi düşük hacimleriyle ülkemiz pazarında da tercih edilen lüks araçlar arasına girmeye aday gösteriliyor.

HONDA DİZEL ATAĞINA DEVAM EDİYOR
Japon üretici Honda’nın 2014 yılındaki en büyük kozu, CR-V modelindeki dizel motoru olacak. Honda Civic ile başlayan dizel motor atağına CR-V ile devam edecek olan Honda, sınıfının en ekonomik ve sessiz motorunu ilk kez bir SUV modelinde kullanacak. 120 beygir güç, 300 Nm gibi etkili bir tork değerine sahip 1.6 i-DTEC motorla Honda CR-V, 100 km’deki 4.5 lt tüketimiyle ekonomi yapmak isteyenlere seslenecek. Dizel motorlu versiyon 4×2 çekiş sistemiyle satılacak.

Honda’nın popüler SUV’u ilk kez 1.6 dizel motora kavuştu. 120 beygir gücündeki dizel motor 100 km’deki 4.5 lt tüketimiyle tam bir yakıt ekonomisti olarak gösteriliyor.

RENAULT MEGANE’A ESTETİK OPERASYONU
Renault’un 2014 yılı yenilikleri içinde kapsamlı bir makyaj operasyonu geçirmiş Megane ailesi dikkatleri üzerine toplayacak. Markanın tüm yeni modellerinde olduğu gibi Renault Megane ailesi de yeni marka kimliğine kavuşacak. Megane Hatchback, Coupe ve Sport Tourer’da artık yeni bir tampon, yeni havalandırma ızgaraları ve siyah zemin üzerinde dikey olarak yükselen daha büyük Renault logosu, gündüz sürüş farları ve internete bağlı multimedya sistemi Renault R-Link yapılan önemli iyileştirmeler olarak karşımıza çıkacak. 2014 model Megane ailesi, EDC otomatik vites kutusuyla eşleştirilmiş 130 beygirlik benzinli motorun kullanıldığı ilk model unvanını da kazanacak.

2014 için Renault’un sürprizleri Megane ile sınırlı kalmayacak. Elektrikli küçük şehir otomobili ZOE ve motosiklet tarzı kullanım sunan elektrikli dört tekerlekli aracı Twizy de yıl içinde satışa sunulacak. Özellikle Twizy, sıra dışı görünümüyle yollarda dikkatleri üzerine toplayan Renault markalı araç olacak.

1-Kapsamlı bir makyaj geçiren ve donanım paketleri de geliştirilen Renault Megane Ailesi, yılın ilk çeyreğinde satışa sunulacak.
2-Sıradışı görünüşüyle otomobiller ile motosikletler arası bir kullanım sunan elektrikli Renault Twizy, ülkemiz yollarında bakışları üzerine toplayacak.
3-Elektrikli küçük şehir otomobili Renault ZOE, yeterli menzili ve 5 kişiye kadar sunduğu taşıma düzeniyle ilgi çeken çevreci bir otomobil olarak satışa sunulacak.

OPEL’İN DİZEL MOTORLARI GELİYOR
2013 sonlarında Insignia’nın makyajlı halini satışa sunan Opel, 2014’ten itibaren dizel motor atağına başlayacak. Markanın küçük SUV’u Mokka’da 1.4 lt otomatik vitesli versiyonunu satışa sunacak olan Opel, 140 beygirlik yeni 1.6 lt turbo dizel motorunu bütün modellerinde kullanmaya başlayacak. Gücü kadar sağladığı yakıt ekonomisiyle de göz dolduracak olan dizel motor, yıl ortasına doğru Türkiye pazarında olacak.

Opel’in önemli bir makyaj geçiren modeli Insignia, 2014 yılı içinde 1.6 dizel motoruna kavuşacak. Bu tutumlu motorla otomobilin satış adetlerini daha da yükseltmesi bekleniyor.

MAZDA 2014’TE GAZA BASIYOR
Mazda’nın 2013’te 6 modeliyle başlayan yeni model atağı 2014’te 3 ile devam edecek. Kompakt sınıfta rekabet edecek Mazda 3, ailenin diğer üyeleri gibi SKYACTIV teknolojilerine sahip olacak. Yeni modelde güçleri 100-120 beygir arasında değişen benzinli motorlar dışında 150 beygir gücünde bir dizel motor da kullanılacak. Araçta ayrıca her ikisi de 6 kademeli olan manuel ve otomatik şanzımanlar da alınabilecek.

Mazda’nın şık kompakt otomobili 3, benzinli ve dizel motorlarla Türkiye pazarında sahne alacak.