BU MOZAİKLERDE SOKAĞIN RUHU GİZLİ

İnsan bazen rengârenk bir dünyaya adım atmak ister. Kırmızının, yeşilin, mavinin, sarının kısacası yeryüzündeki bütün renklerin sihirli bir şekilde temsil edildiği farklı bir mekânda, kendine özel bir yer bulmak ister.

Kadıköy Moda’daki 216 Mozaik Atölyesi’nden içeri adımımı atar atmaz, bu ruh haliyle sarılıp sarmalandım. 216 Mozaik Atölyesi’nin kurucu ortaklarından Aslı Altan Taner, kendine özel bir atölye yaratmakla kalmamış, dünyanın tüm sıkıntı ve kaosuna inat, özgürce nefes alınabilecek bir yaşam alanı kurgulamış. Bu dünyanın en önemli aktörleri ise rengârenk camlar, seramik parçaları ve çakıl taşları…

216 Mozaik Atölyesi’nde gökkuşağını anımsatan renkli camlara hayat veren Aslı Altan Taner, çok yönlü kişiliğiyle öne çıkan sanatçılardan biri. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Dekorları ve Kostüm Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2.5 yıl stilistlik yapan Taner, daha sonra Güle Güle, Abdülhamit Düşerken, Biz Size Aşık Olduk, Unutulmayanlar, Propaganda, Kurşun Yarası, Komser Şekspir gibi film ve dizi projelerinin dekor ve kostüm çalışmalarıyla ilgilendi. Ağırlıklı olarak dönem filmlerini tercih ettiğini söyleyen Taner, “Bundan 10 yıl önce çok daha iyi şartlarda ve işten anlayan ekiplerle çalışıyorduk. Daha sonra dizi ve sinema projelerinin sayısı hızla artmaya başlayınca ekiplerin kalitesi düşmeye başladı. Çalışma saatleri de arttı. Artık herkes sponsorlarla çalışıyor. Oysa biz, her bir detayı ve her bir kostümü ışığa, renge ve oyuncuların karakterlerine göre tek tek tasarlardık. Uzun metrajlı dönem filmi projesi gelirse yine çalışırım. Çünkü işin içine tasarım giriyor.” diyor. Sinema ve dizi sektörüne yönelik çalışmalarının ardından kendine farklı bir kulvar arayan Aslı Altan Taner, mozaik sanatında karar kılıyor.

Farklı teknikler kullanılıyor

Mimar Sinan Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra Berlin’de tekstil tasarımı okuyan, müzisyen ağabeyi Kaan Altan ile birlikte 2006’da 216 Mozaik Atölyesi’ni kurduklarını dile getiren Aslı Altan Taner, sözlerine şöyle devam ediyor: “Burası önceden sahaftı. Şimdi ise bir mozaik atölyesi… Doğadaki her şeyden ilham alıyorum. Ama en büyük ilham kaynağım sokaklar… Cam tozunun sıkıştırılmış hali olarak adlandırılan renkli BTB’leri yani cam mozaikleri kullanıyorum. Bu ürün gruplarının boyutları da değişiklik gösteriyor. BTB’leri kırarak kullanıyorum. Seramik, fayans parçaları ve çakıl taşlarından faydalanıyorum. Değişik dokular kullanmaktan keyif alıyorum. Boncuk ve gazoz kapağını bile malzeme olarak kullanabilme şansına sahipsiniz. Ağabeyim Kaan Altan ile farklı bir teknik geliştirdik. Normal camların arkasını kendimiz farklı şekillerde boyuyoruz. Böylece dümdüz renkli bir cam kullanmaktan çok daha farklı bir alternatife sahip oluyorsunuz. Çamuru plaka haline getirip sırlayarak kullanmayı da planlıyorum. Böylece camı arkadan boyayarak elde ettiğimiz renk çeşitliliğini, burada da yakalayabileceğiz.”

Fotoğraf üstünden mozaik tasarımı

Farklı malzemelerden ilham alan Aslı Altan Taner, bu malzemelerle reprodüksiyon panolar, aynalar, aydınlatma grupları, kapıya ya da balkona asılan özel süsler ve mumluklar tasarlıyor. Yer ve duvar uygulamalarına da imza atıyor. Çamur kullanarak, 3 boyutlu olarak tasarladığı eserlerin üstünü camlarla kaplayarak farklı bir tarz da yakalayan Aslı Altan Taner’in pano çalışmaları 250 TL’den başlıyor. Taner, Zeugma ile özdeşleşen Çingene Kızı’na yönelik 90’a 60 ebatlarındaki bir panoyu 20 günde yaptığını vurguluyor. Ünlü ressam ve heykeltıraş Joan Miro’nun eserlerinin grafik ve renk açısından mozaik çalışmalarına çok yatkın olduğunu dile getiren Taner,  Miro’nun eserlerinin yanı sıra Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun eserlerinden de ilham alıyor. Taner, son zamanlarda fotoğraftan mozaik çalışmaları da gerçekleştiriyor. Bu konsepti yansıtan bir sergi çalışması hazırlığı içinde olduğunu belirtiyor.

Çocuk ve yetişkinlere yönelik workshoplar

Mozaik sanatıyla ilgilenmeye başlayan kişilerin ilk başta biraz tedirgin olabileceklerine dikkat çeken Aslı Altan Taner, şu yorumda bulunuyor: “Çünkü kesici aletlerle çalışıyorsunuz. Çok dikkatli olmalısınız. Kerpeten, zekzek, elmas gibi aletlerle çalışılıyoruz.” Fas’tan özel taşlar getiren bir arkadaşı vasıtasıyla farklı bir projeye başlayacaklarını belirten Taner, şu bilgileri veriyor: “Ben birtakım çizimler yaparak kitler oluşturacağım. Bu kitleri satın alan kişiler de Fas’tan getirilen taşlar aracılığıyla mozaik çalışmaları gerçekleştirecek. Bu taşlardan takı da yapabiliriz.” Çocuklara ve yetişkinlere yönelik farklı workshoplar da düzenleyen Taner, “Yetişkinlere yönelik program çerçevesinde katılımcılar, haftada 1 kez, 2 saatlik bir derse tabi tutuluyor. Bu programa katılan bireyler mozaik sanatını 2 ay içinde öğrenebiliyor. Çocuklara yönelik workshoplarda ise onların ince motor becerilerini geliştiren çalışmalar koordine ediyorum. Cam ve diğer malzemeleri kırarak çalışmaları onlar için riskli. Onlar daha çok resim çerçevesine renkli cam parçalar yapıştırarak, renklerle haşır neşir oluyorlar. Model hamurunu açıp içine boncuk yerleştirmek gibi çalışmalar yapıyoruz.” diyor.