BU PROJELERE DİKKAT!

BU PROJELERE DİKKAT!

ARIKOVANI, GİRİŞİM VE TEKNOLOJİ EKOSİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN 11 İNOVATİF PROJEYLE ÖNE ÇIKIYOR.

Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı, yenilikçi teknoloji ürünlerini ve girişimcileri desteklemeyi amaçlayan bir platform. Arıkovanı aracılığıyla girişimciler, geliştirdikleri teknoloji projelerini hayata geçirmek için ihtiyaç duydukları kaynağa toplum desteğiyle ulaşıyor. Destek vermek isteyenler de bu platform üzerinden projeleri takip ediyor. Arıkovanı’nda girişimcilerin bugüne kadar 2 milyon TL destek topladığı dikkat çekiyor. 2016’dan bu yana Türkiye’nin girişim ekosistemine fayda sağlamayı hedefleyen Arıkovanı platformunda kampanya hedefine ulaşarak ses getiren 11 başarılı  girişimi analiz ettik.

Projeler 60 gün vitrinde kalıyor

Türkiye’de sadece teknoloji girişimcilerini destekleyen ilk kitlesel fonlama platformu olarak öne çıkan Arıkovanı’na başvurular, platformun web sitesi ya da uygulaması üzerinden yapılabiliyor.

Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayşem Ertopuz, 2016’dan bu yana Türkiye’nin girişim ekosistemine fayda sağlamayı hedefleyen Arıkovanı platformunun nasıl bir vizyonla ilerlediğini şöyle anlatıyor: “Turkcell; prototip aşamasındaki ürünler için girişimcilere mentorluk veriyor, onları vitrine çıkmaya hazırlıyor ve pazarlama desteği sağlıyor. Aynı zamanda bu projelerin müşterisi oluyor, her projeye belirli oranda sipariş veriyor. Projeler Arıkovanı’na 60 gün süreyle vitrinde kalacak bir kurgu ile giriyor. Girişimciler ve projeleri bu süre içinde belirledikleri hedefe ulaşmaya çalışıyorlar. Eğer hedefe ulaşamazlarsa, o ana kadar toplanan para destekçilere iade ediliyor. Hedefe ulaşıldığında ise para girişimcilere aktarılıyor. Arıkovanı’na başvuran girişimlerin prototip ürünü tamamlamış olması gerekiyor. Son tüketiciye yönelik geliştirilmiş, prototipini tamamlamış, inovatif teknoloji projeleri Arıkovanı’na başvuru yapabiliyor. Arıkovanı’nda hedef desteğe ulaşıp başarısız olan bir proje olmadı. Aksine destek hedefine ulaşan projelerden 5’i, platformdaki destek sürecinin ardından yatırımcılardan da yatırım aldı.”

DİKKAT ÇEKEN 11 GİRİŞİM

SMART MIMIC
Gözünüz arkada kalmasın
Smart Mimic üzerinde bulundurduğu beşten fazla sensörüyle birçok farklı amaç için kullanılabiliyor. Arkasında yazan kod telefona girildikten sonra Smart Mimic telefon ile eşleşerek kullanıma hazır hale geliyor. Smart Mimic’e sadece telefon ile bağlanmak yeterli. Uygulamanın içerisindeki onlarca profilden biriyle güvenlik sistemini aktif hale getirmek mümkün. Proje, 104 bin 71 TL destek topladı.

MAKEY 2.0
Modüler ardışıl küçük elektronik yapboz
Karınca Lab, 2014’te herkes elektroniği ve yazılımı basitçe kullanabilsin, projeler ve oyunlar geliştirebilsin diye Makey projesini hayata geçirdi ve binlerce insana ulaştırdı. Makey, birbirine mıknatıslar ile bağlanan ve her biri belirli bir elektronik işlevi yerine getiren yapı bloğu kütüphanesi. Makey 2.0, iki seri altında üretiliyor; Makey ve Makey Pro… Proje toplamda 267 bin 272 TL desteğe ulaştı.

WeWALK
Dünyanın ilk akıllı bastonu
WeWALK görme engellilerin günlük yaşamlarında devrim yaratacak nitelikte bir ürün. WeWALK akıllı baston dünyada bir ilk olma özelliğine sahip. Görme engelliler için tasarlanmış WeWALK üç farklı devrimsel özellik sunuyor: Engel algılama, telefonla entegrasyon ve açık platform… Proje, 289 bin 971 TL destek topladı.

OTSIMO
Otizmli çocuklar için eğitim uygulaması
Otsimo, otizm sendromlu çocuklara ücretsiz eğitsel oyunlar ve bu çocukların ailelerine veri analizine dayalı kontrol imkanı sunan mobil bir platformu. Uygulama Fotoğrafı Otsimo, ‘Otsimo Çocuk’ ve ‘Otsimo Aile’ olmak üzere iki ayrı mobil uygulamadan oluşuyor. ‘Çocuk’ ve ‘Aile’ uygulamalarından oluşan eğitim paketleri çocuklara eğitsel oyun ve materyalleri sunuyor. Proje, 101 bin 266 TL destek topladı.

PEGGYMATIC
Pati yıkama cihazı
Peggymatic, evde beslenen kedi ve köpeklerin dışarıda dolaştıktan sonra eve girerken, patilerini ve tuvalet sonrası temizliğini, su ile fırçalayarak yapan dünyada benzeri olmayan ilk ve tek elektronik cihaz. Proje, 105 bin 802 TL destek topladı.

BEAN
Tak-çalıştır akıllı yaşam sistemi
Bean, evde veya iş yerinde elektrikle çalışan tüm cihazlara entegre edilerek enerji tasarrufu sağlıyor. Bean Akıllı Yaşam Sistemi, bluetooth aracılığıyla akıllı telefonunuz ile iletişim kurarak size ışıklarınızı ve cihazlarınızı dilediğiniz yerden kontrol etmenizi, izlemenizi ve anında müdahale etmenizi sağlıyor. Proje, 118 bin TL destek topladı.

HÜCREBAZ
İletişim planlama strateji kutu oyunu
Hücrebaz, mobil telefon haberleşmesine altyapı sağlayan istasyonların planlama ve kurulum stratejilerini anlatmayı ve bunu her yaşa yönelik eğlenceli bir kutu oyunu haline getirmeyi hedefliyor. Proje, 135 bin 981 TL destek topladı.

TWIN
Bilim kiti
Türkiye’de daha çok teknolojiyi seven, interneti verimli kullanan çocukların yetişmesi için uygun ortamı sağlamayı amaçlayan Twin; çocukların kendi geliştirdiği projeleri arkadaşlarıyla paylaşabileceği, özgün içeriklerin yayınlandığı online bir paylaşım platformu. Projeyle 182 bin 879 TL destek toplandı.

ALYA
3D Printer
Çocukların ’icat çıkarması’ için güvenli bir araç olan 3D Yazıcı Alya, çocukların yaratıcılıklarını körüklemek, üç boyutlu düşünme yeteneklerini geliştirmek ve teknolojiyi üretmelerine destek olmak için tasarlanmış bir üç boyutlu yazıcı. Proje için 143 bin 60 TL destek toplandı.

INVIDYO
Akıllı bebek ve bakıcı izleme servisi
İnvidyo, yeni bebek sahibi olmuş aileler için özel olarak geliştiren akıllı bebek ve bakıcı izleme servisi. Projeyle 100 bin 156 TL destek toplandı.

OUTLIERS
Akıllı not defteri
Outliers Akıllı Not Defteri’nizi güvenli bir şekilde telefonunuzda oluşturduktan sonra ve silinebilir tükenmez kalem ile not aldığınızda, mikrodalga fırın ile 800W gücünde 70 saniyede tüm not defterinizi silebilirsiniz. Proje, 339 bin 733 TL destek topladı.