Bu Yöntemlerde Dar Mekanlara Genişlik Efekti Katın

Bu Yöntemlerde Dar Mekanlara Genişlik Efekti Katın

Ülkemizde ve dünyada ailelerin küçülmesi, konut metrekare fiyatlarındaki artış gibi sebeplerden dolayı özellikle büyük şehirlerde yaşam alanları giderek küçülüyor. Geçmişin salon salomanjeli evleri yerini küçük salonlara yerini bırakıyor. İnsanların birçoğu da boydan boya camlı odalar, mutfaklar, balkonlar hayal edip küçükleriyle yetinmek zorunda kalıyor.

Oysa küçük evleri bazı dekorasyon hileleri ile daha geniş göstermek mümkün. İşte bunu nasıl yapacağımızın yanıtı:

İŞLEVSEL MOBİLYALAR

 

Geçmişte her mobilyanın işlevi ayrı iken artık çok fonksiyonlu tek bir mobilya ile minimum eşya maksimum saklama alanı oluşturmak mümkün. Örneğin saklama alanlı koltuklar, gece açıldığında yatak olabilen işlevsel dolaplar gibi ürünlerle yaşam alanınızı genişletebilirsiniz.

Küçük salonlarda büyük oturma grupları yerine, değişik modellerde mobilyalar kullanabilirsiniz. Üçlü bir kanepenin etrafına tekli koltuklar veya puflar tercih edebilirsiniz. Kolçaksız sandalyelerle daha ferah bir görünüme ulaşabilirsiniz. Dar mekanlarda kalabalık bir görüntü yaratmamak için sadece tek kişinin kullanabileceği sehpa, berjer gibi eşyalar almayın. Televizyonunuzu duvara asarak ya da küçük bir ünite seçerek alandan kazanabilirsiniz.

DESENDEN UZAK DURUN

Birbirinden farklı desenler kalabalık ve karışık bir görüntü yarattığı için küçük salonlarda kullanılmamalı. Sade desenlere, renklere yönelmeniz, salonunuzu çok daha şık ve ferah bir hale getirir. Dökümlü kalın perdeler geniş salonlarda kullanılır. Küçük salonunuzu daha ferah göstermek için stor perdeleri tercih etmelisiniz. Mobilya düzenini rahat yürünebilen ve kolay ulaşılabilen şekilde yapın. Odadan odaya veya eşyadan eşyaya ulaşmanın kolay olduğu bir ev her zaman geniş ve ferah hissettirir.

DUVAR RENGİ

Renklerin derinlik ve ferahlık algısı yaratması; dekorasyonda dikkat edilmesi gereken bir diğer detay. Duvarlarda açık renkleri tercih etmek odalarınızı daha geniş ve ferah gösterir. Kartonpiyerleri, alçı duvar süslemelerin duvar renginden daha açık bir tona boyanması, duvarları geriye doğru itilmiş gibi gösterip odanın daha büyük algılanmasını sağlar.

AYDINLATMA

Bir evi ferah gösteren en önemli unsur gün ışığıdır. Eviniz güzel bir doğal ışık alıyorsa bundan mümkün olduğunca yararlanmalısınız. Tavan ışıklandırmasının yanı sıra köşelerde lambader kullanarak geceleri de maksimum genişliği yakalayabilirsiniz.

DÜZENLEMENİN ÖNEMİ

Evinizde ıvır zıvır eşyalarınızı koyacak bir alanınız yoksa bunları minimuma indirmeyi deneyin. Kurtulmanızın mümkün olamadığı eşyalarınızı da bol çekmeceli ve kullanışlı bir dolap edinerek saklayabilirsiniz.

Odanızın uygun bir köşesine büyük boy ayna asarak mekanınıza derinlik kazandırıp daha geniş gösterebilirsiniz. Büyük bir ayna koyacak yeriniz yoksa, aynanızı gün ışığını yansıtabilecek bir köşeye yerleştirip ferah ve iç açıcı bir görünüme kavuşabilirsiniz.

AKSESUARLARI AZALTIN

Yaşanılan mekanda ferahlık hissi yaratmak için duvarlarda mininum derecede aksesuar kullanılmalı. Ayrıca kullanılan aksesuarlar da küçük boyutlarda olmalı. Küçük odalara geniş bir görünüm kazandırmak için şeffaf mobilyalar tercih etmek de işe yarayacaktır. Örneğin cam orta sehpa ve şeffaf sandalyeler ortama ferah bir hava katacaktır.