BUNGEE JUMPING İLE ADRENALİNİN ZİRVESİNE ÇIKIN

Bungee jumping, bugün dünyada yüz binlerce kişiye ulaşan, uluslararası alanda yarışmaları düzenlenen bir spor dalı…

Bungee jumping’in kökeni ise Doğu Avustralya’nın açıklarında Pasifik Okyanusu’nda New Hembridis adalar grubundaki Vanatu Adası yerlilerinin ‘Gkol’ adını verdikleri erkekliğe geçiş törenlerinde bambudan yaptıkları kulelerden, sarmaşıktan yaptıkları iplere bağlanarak atlamasına dayanıyor. Günümüz şartlarında bu sarmaşıkların yerini yüksek teknoloji ürünü elastik ipler ve bambu kulelerinin yerini de yüksek köprüler, çelik konstrüksiyon atlama kuleleri ile vinçler aldı.

Teknik ve teorik bilgi gerekiyor
Bungee jumping’e ilgi duyan kişilerin bu konuya yönelik teknik ve teorik bilgiye sahip olması şart. Bu spor dalının birinci kuralı ise ciddi bir sağlık sorununa sahip olunmadığının yazılı bir beyanatla belirtilmesi… Daha sonra bungee jumping yapacak kişinin ağırlığı, görevlilerce ölçülüyor. Atlayış yapacak kişiye gerekli güvenlik malzemeleri giydiriliyor. Bungee jumping’in temel malzemesi ise öncelikli olarak ip… Bu sporu yaparken kılıflı ve lastik olmak üzere iki çeşit ip kullanılıyor. Kılıflı iplerin merkez kısmındaki ince lastik lifler sentetik bir kılıfla korunurken, her bir ip 800 kilo taşıyabilme kapasitesine sahip. Lastik iplerin ise Yeni Zelanda’da sadece bu spora özel olarak üretildiği dikkat çekiyor. Lastik iplerin en önemli özelliği ise binden fazla lastik lifin birlikte kullanılması ile oluşması… Bu materyal, atlayış sırasında normal uzunluğunun 4 katı kadar esneyebiliyor.

Emniyet kolonları
Emniyet kolonları ise göğüs-bel emniyet kolonu ve ayak bileği emniyet kolunu olmak üzere ikiye ayrılıyor. Göğüs emniyet kolonu, yeni başlayan ve kısa mesafe atlayışçıları için son derece uygun. Bu tarz emniyet kolonlarında ipin vücuda bağlandığı yer, ağırlık ve dönüş merkezlerine çok yakın olduğundan, vücutta en az baskının oluşması sağlanıyor.

Her türlü kule ve köprüden atlayış yapılabilir
Atlayıcı, vinç tarafından yukarı çekilecek sepete bir görevliyle birlikte gerekli emniyet önlemleri alınarak bindiriliyor ve ağırlığına uygun olan iple, vinç tarafından gerekli yüksekliğe çıkarılarak (yükseklik yaklaşık olarak 50 metre) buradan boşluğa bırakılıyor. Atlayıcı yaklaşık olarak 10 metrelik bir serbest düşüşten sonra insan fiziğine zarar vermeyecek bir ivmeyle ip tarafından yavaşlatılıyor. Düştüğü yüksekliğin yaklaşık yüzde 70’i kadar tekrar yukarı ivmeleniyor ve bu hareket hız azalana kadar devam ediyor. Bungee jumping yapılabilecek yerler elbette sadece vinçle sınırlı değil. Yüksekliğin ve açının uygun olduğu her türlü kule ve köprüden atlayış gerçekleştirilebiliyor.

Farklı atlayış stilleri
Bungee jumping’in farklı atlayış şekilleri bulunuyor. İkili atlayış, sırt üst atlayış ve yüzüstü atlayış… İkili atlayışlarda bireyler vücutlarına geçirdikleri emniyet kemerleri ile birbirine bağlanıyor. Bu sayede birbirlerinden uzaklaşmaları engelleniyor. Eğer bu atlayış öncesinde tedirginseniz, sırt üstü atlayışı tercih etmelisiniz. Atlayıcı, atlayış hocasının yönergelerini dinleyerek kabinden sırtı aşağıya dönük şeklide duruyor ve 75 metre yükseklikteki kabinden aşağıya, sırt üstü bir ağaç kesildiğinde nasıl devriliyorsa o şekilde devriliyor. 

BUNGEE JUMPING’İN SIRA DIŞI NOKTALARI

Türkiye
Türkiye’de ne yazık ki bungee jumping için kalıcı platformlar bulunmuyor. Bungee jumping meraklıları bu sporu parti alanları, şenlikler ve bazı tatil yerlerinde deneyimleyebiliyor. İstanbul Kilyos’ta Solar Beach, Bodrum ve Çeşme bungee jumping yapabileceğiniz yerler arasında bulunuyor.

Bridge Nowhere / Los Angeles
Los Angeles Milli Parkı’ndaki ‘Bridge to Nowhere’ adlı köprü, bungee jumping tutkunlarının en uğrak noktası. Bir kanyondan aşağı, köpüren sulara atlarken, köprüye neden bu adın verildiğini çok daha iyi deneyimleyebilirsiniz.

 

Colorado Nehri Köprüsü / Costa Rica
Colorado Nehri Köprüsü, Costa Rica’nın tropik ormanlarının 90 metre üstünde yükseliyor.  Müthiş bir manzaraya sahip… Eğer atlayış yetmezse kaya tırmanışı ve yamaç paraşütü gibi alternatifler de bulunuyor.

 

Goliath / Kanada
Kanada’daki 70 metrelik  ‘Goliath’, sarp bir kayalıktan masmavi bir suya atlayabileceğiniz nadir yerlerden biri.

 

Bhote Koshi / Nepal
Tibet sınırında Himalayalar’dan 270 metrelik bir atlayışı hayal edin. Etrafınız balta girmemiş ormanların üstünden görünen tepelerle çevrili… Nepal’in en deli nehirlerinden biri olan Bhote Koshi’ye atlamak gerçekten çok farklı bir deneyim.

 

Victoria Şelalesi Köprüsü / Zimbabwe ve Zambia Sınırı
105 metre yüksekliğindeki Victoria Şelalesi Köprüsü ‘tarafsız bölge’de. Yani Zimbabwe ve Zambia sınırında… Bu atlayış gerçekten inanılmaz bir deneyim vaat ediyor.