BURADA HAYAL ETMENİN SINIRI YOK

Canan Kostüm Dünyası’ndan içeriye girer girmez kendinizi sihirli bir dünyaya adım atmış gibi hissediyorsunuz. Çocukluğunuzdan bu yana en sevdiğiniz çizgi film kahramanlarının kostümleri süslüyor dört bir yanınızı. Burada bir Kızılderili de olabilirsiniz prenses de. Kukuletalı bir cadıya da dönüşebilirsiniz taş devri kahramanlarına da. Yapmanız gereken tek şey hayal etmek. Çünkü burada hayal ettiğiniz her kostüm gerçeğe dönüşüyor.

Bankacılıktan kostüm tasarımcılığına
Bir bankadan emekli olduktan sonra kostüm ve tasarım alanına yönelen Canan Özpınar, Canan Kostüm Dünyası’nı 18 yıl önce açtı.10 yıl Feneryolu’nda hizmet veren Özpınar, son 8 yıldır ise Kızıltoprak İstanbul’da hedef kitlesini farklı kostüm tasarımlarıyla buluşturuyor.  Burada sergilenen kostümlerin yüzde 80’i ise Özpınar’ın çizimleriyle hayat buluyor. Özpınar’ın kişiye özel çalışmaları sonucunda çizimini ve tasarımını hazırladığı kostümler, 4 farklı atölyede dikilerek hazırlanıyor. İşe ilk olarak bale kostümü satmakla başladıklarını ifade eden Özpınar, “Baleye karşı her zaman büyük bir sempatim vardı. Kardeşim bale öğretmeni, kızım ise balerin. Bu nedenle bu konseptte bir iş yapmak bana çok daha tatmin edici geldi. Bale okullarına yönelik tütü, bale mayosu, bale çorabı gibi kostümlerin ardından farklı kostüm tasarımlarına yöneldik. Burada kostüm satın alabileceğiniz gibi ihtiyacınıza göre kostüm de kiralayabiliyorsunuz. Bize gelen müşterilerimizle hayal ettikleri kostümlerin renginden kumaşına, deseninden formuna kadar her detayı birlikte şekillendiriyoruz. Yaptığımız iş aslında bir nevi konsept danışmanlığı… En çok Cadılar Bayramı, yılbaşı, 23 Nisan ve okul müsamerelerinin yoğunlaştığı mayıs ayında yoğun oluyoruz.” diyor.

Kişiye özel hizmet veriliyor
Kostüme yönelik merakın hiç bitmediğini dile getiren Canan Özpınar, “Çocuklara da yetişkinlere de keyifle hizmet veriyoruz. Kostümlü doğum günü ya da evlilik yıldönümü partilerinde giyilmek üzere pek çok özel tasarıma imza attık. Çocuk kostümlerinde en çok Spiderman, Superman, Elsa-Frozen, Winx, Sindirella, Pamuk Prenses gibi kahramanların kostümleri tercih ediliyor. Cadı kostümleri de oldukça popüler.” yorumunda bulunuyor.

Kiralama ve satın alma süreci hakkında da bilgi veren Özpınar, “Eğer kostümünüzün sıfırdan bedeninize göre dikilmesini istiyorsanız, öncelikle beden ölçünüz alınıyor. Sonrasında tasarım ve dikim aşamasına geçiliyor. Kostüm fiyatları arzu edilen kumaş ve modele göre 100-500 TL arasında değişiyor. Kişiye özel kostüm tasarımlarını en geç 1 hafta içinde teslim ediyoruz. Taksi ya da Amerika’daki Özgürlük Anıtı konseptli kostüm tasarımları isteyen farklı müşterilerimiz de oluyor. 1 yaşından itibaren aslında herkes hedef kitlemiz.” diyor. Canan Kostüm Dünyası’ndan yetişkin kostümü kiralamak için 50 TL depozito veriliyor. 2 günlük kiralama ücreti ise 75 TL. Çocuk kostümleri ise yine 50 TL depozitle, iki gün için 50 TL’den kiralanıyor.

“Herkes güzel ve ayrıcalıklı olmak istiyor”
Kostüm satın almaktan çok kostüm kiralamaya daha çok talep olduğunu belirten Canan Özpınar, trendler hakkında ise şu bilgileri veriyor: “2016’da yeni Winx ve dans kostümleri gelecek. Modern ve Latin dans kostümlerini daha çok okullar için tasarlıyoruz. Modelleri de yine birlikte şekillendiriyoruz. Tütü, dans kostümleri, özel kostüm ve karakter kostümlerini farklı atölyeler hazırlıyor. Her birinin uzmanlık alanı farklı… Buraya gelen müşterilerimizin en önemli kriteri, güzel ve ayrıcalıklı olmak. Bu nedenle istedikleri kostümü tasarlamak ve müşterilerimizi mutlu etmek, yaptığımız işin en keyifli yanı. Müşterilerimizi konsept açısından ağırlıklı olarak biz yönlendiriyoruz. 2015’te daha çok 70 ve 80’li yılları anımsatan kostüm tasarımlarına talep oldu. 2014’te Muhteşem Yüzyıl dizisinin etkisiyle hep Osmanlı dönemi kostümleri siparişleri veriliyordu. Şimdi ise Muhteşem Yüzyıl: Kösem dizisinin etkisiyle yine dönem kostümlerine yönelik bir dönüş olabilir. Çocuklarda ise o dönemde popüler olan çizgi film ve sinema karakterleri, kostüm tercihlerinde son derece belirleyici bir çizgiye sahip. Burada 3 kişilik bir ekibiz. Yüzü açık olan her türlü kostümü dikebiliriz. Sadece maskot kostümü yapmıyoruz. Orta vadede ise franchise vererek büyümeyi hedefliyoruz.”