BURSA VE CUMALIKIZIK

Osmanlı dönemi konut dokusunu günümüze kadar koruyan bir yer olan Cumalıkızık, Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalle…

Uludağ’ın eteklerinde daracık taş sokakları, orijinal dokusunu yitirmemiş otantik evleri ve köy havasını koruyan atmosferiyle Cumalıkızık, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. Osmanlı’nın erken dönem sivil mimari örneklerine ev sahipliği yapan köyün kuruluşu 1300’lü yıllara dayanıyor. Uludağ etekleri ile vadiler arasında sıkışıp kalan köylere ‘kızık’ adı verilmiştir. Diğer kızık köylerindeki köylülerin eskiden cuma namazı için toplandığı yer olduğundan bu köyün ‘Cumalıkızık’ adıyla anıldığı söylenir. Bir başka söylence de, Osman Bey’in köyün kurulduğu günün, cuma günü olması sebebiyle bu köye ‘Cumalıkızık’ adını vermiş olduğudur. Köy meydanında, köyün geçmişine ait eşyaların sergilendiği bir de müze bulunuyor. Cumalıkızık Etnografya Müzesi, köyün ve civar yerlerin tarihini öğrenmek açısından oldukça önemli.

Film platosu
İlk günkü gibi orijinal dokusunu çok iyi korumuş olan Cumalıkızık’ta dizi ve film çekimleri de yapılıyor. Evlerin özelliği taş, ahşap ve kerpiçten yapılmış, iki katlı yapılardan oluşması. Osmanlı dönemindeki evlerin en belirgin özellikleri, pencerelerdeki kafes ve cumbalardı. Cumalıkızık evleri de bu yönünü koruyor. Evlerin kapıları ahşaptan ve iki kanatlı… Üzerlerindeki demir tokmaklar da yerli yerinde… Yaklaşık 150 hanede hayatın sürdüğü evler yeşil, mor, sarı, mavi ve kırmızı renkleriyle ziyaretçilerine tarihin koridorlarındaymış gibi hissettiriyor.