Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi’ne Ziyaretçi Akını

Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi’ne Ziyaretçi Akını

Alanında dünyanın en önemli müzelerinden sayılan ve Avrupa’nın en büyük koleksiyonu olarak bilinen İzmir Selçuk’taki Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi ziyaretçi akınına uğruyor.

Dünyada sayıları gittikçe azalan, demiryollarının simgesi olan buharlı lokomotifleri değerlendirmek ve demiryolu mirasını gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla 1991 yılında İzmir’de açılan Müzeyi ziyaret edenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Yerli ve yabancı konuklarını ağırlayan Müzeyi yılın ilk altı ayında 12 bin kişi ziyaret etti.

İzmir’e demiryoluyla 88, karayoluyla 85 km uzaklıkta bulunan Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi’nde, Alman, İngiliz, Fransız, Amerikan, İsveç ve Çekoslovak yapımı 30 buharlı lokomotif ile dünyada sadece 2 tane kalan ve odunla çalışan İngiliz yapımı bir lokomotif de yer alıyor. Lokomotiflerin yanı sıra vinçler, su cendereleri, yolcu ve yük vagonları gibi çeşitli demiryolu araç ve gereçlerinin sergilendiği müze yerleşkesinde bulunan istasyon, 1890 yılında inşa edildi.

Türkiye’nin ilk açık hava buharlı lokomotif müzesi olan Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi’nde Atatürk’ün tren seyahatlerinde çekilmiş fotoğraflarının sergilendiği bir bölüm de bulunuyor.