Çanakkale Köprüsü 2022’de Tamamlanacak

Çanakkale Köprüsü 2022’de Tamamlanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, TBMM Başkanı Binali Yıldırım ile 1915 Çanakkale Köprüsü Kule Keson Temellerinin Yüzdürülmesi Töreni’ne katıldı.

Törende yaptığı konuşmada, keson batırma işleminin köprü yapımında en zahmetli aşamalardan olduğunu belirten Turhan, “Kamu özel iş birliği modeliyle yapımını gerçekleştireceğimiz 1915 Çanakkale Köprüsü, yaklaşık 3 milyar 100 milyon avro yatırım tutarıyla ülkemizin en büyük projelerindendir.” dedi.

Bu dev eserin İstanbul Boğazı’nın iki katı uzunluğundaki Çanakkale Boğazı’nın iki yakasını birleştireceğini vurgulayan Turhan, “Köprü tamamlandığında ülkemizin en önemli hizmet, sanayi ve turizm merkezi Trakya ile göz bebeğimiz Batı Anadolu Bölgesi’ndeki ekonomik ve sosyal yaşam çok daha cazip hale gelecektir. Ayrıca, Avrupa Birliği ülkeleri ve özellikle de Bulgaristan ve Yunanistan merkezli yük hareketleri hızlı bir şekilde Ege, Batı Anadolu ve Batı Akdeniz’e ulaşacak.” ifadelerini kullandı.

4 dakikada geçilecek

Feribotla yapılan bir saatlik yolculuğun, bu köprüyle 4 dakikaya düşeceğine işaret eden Turhan, bu sayede, yapımı devam eden Gebze-İzmir ile Edirne-Kınalı-İstanbul-Ankara Otoyolu, İzmir-Aydın ile Marmara ve Ege Bölgelerindeki otoyolların birbiriyle entegre olmasını da sağlamış olacaklarının altını çizdi. Turhan, 1915 Çanakkale Köprüsü ile ülke ekonomisinin can damarı ve nüfusun önemli bir bölümünün yaşadığı Marmara ve Ege bölgesinde, liman, demiryolu, hava ulaşım sistemleri ve karayolu ulaşım ağının bütünleşeceğini söyledi.