Çanakkale Köprüsü’nün %50’si Tamamlandı

Çanakkale Köprüsü’nün %50’si Tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Türkiye’nin önemli projelerinden 1915 Çanakkale Köprüsünün şantiyelerinde incelemede bulunmak üzere Çanakkale’ye gitti.

Yetkililerden bilgi alan Bakan Turhan, 1915 Çanakkale Köprüsünün, mühendislik eserleri açısından dünyada ilk sırada yerini alacağını söyledi. Çanakkale’nin, Türkiye’nin batısındaki önemli bir kent olduğunu dile getiren Turhan, bu bölgede 100 yıl önce Türk milletinin istiklal için büyük bir mücadele verdiğini hatırlatarak, “Burada milletimizin tarihine altın harflerle yazılacak yeni bir sayfayı eklemek için dünyanın en büyük açıklıklı asma köprüsünü inşa ediyoruz. Bu köprü hizmete açıldığında, mühendislik eserleri açısından dünyada birinci sırada yerini alacak. İnşallah 2022 Mart ayında bu köprüyü hizmete almayı, trafiğe açmayı planlıyoruz, hedefliyoruz.” diye konuştu.

Köprüde kullanılacak kabloların uzunluğu 162 bin kilometre

Şantiyede yaptığı incelemede, iş programının istenilen şekilde yürüdüğünü gördüklerini ifade eden Bakan Turhan, “Bu projeyi yap-işlet-devret yöntemiyle inşa ediyoruz. Projenin maliyeti 2,5 milyar avro. Bugüne kadar 1 milyar 250 milyon avroluk iş yaptık. Yani işin gerçekleşmesi yüzdesi, %50. İnşallah kalan kesimleri önümüzdeki iki yıl içinde tamamlayıp hizmete açmayı planlıyoruz. İki kule arasındaki mesafemiz 2023 metre. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına ithafen 2023 metre açıklıkta bu projeyi inşa ediyoruz. Kulelerin dışındaki ilave mesafelerle birlikte, yaklaşım viyadükleriyle birlikte toplam köprü uzunluğumuz 4 bin 100 metre. Tabliye genişliği 45 metre olarak projelendirildi. Ayakların deniz seviyesinden yüksekliği de 318 metre. Yine tabliyede kullanılan çeliğin ağırlığı 49 bin ton. Bu köprünün inşaatında kullanılacak kabloların ağırlığı ise 33 bin 268 ton. Yine kabloların uzunluğu ise 162 bin kilometre. Bu köprünün inşasında 114 bin ton inşaat çeliği kullanacağız. Ankraj betonları da dahil yaklaşım viyadükleri içinde kullanacağımız beton miktarı 230 bin ton.”

“Çanakkale Boğazının geçişi 6 dakikaya inecek”

Köprünün yapılış amacına ilişkin de bilgiler aktaran Bakan Turhan, “Çanakkale, artık bu köprünün hizmete açılmasıyla birlikte ihracatımızda köprü görevi görecek. Önemli bir ulaşım aksı olacak. Artık Çanakkale Boğazında çalışan araba vapurlarının beklenmesinde zaman harcanmayacak. Çanakkale Boğazının geçişi, artık 6 dakikaya inecek.” dedi. Turhan, şu anda köprünün genel olarak %50’sini tamamladıklarını belirterek, “Bu köprünün ana yapı elemanları olan kulelerdeki yüksekliğimiz 318 metrenin, 171’inci metresine ulaştık. İnşallah haziran ayı gibi kule imalatlarımızı tamamlayıp bu yaz sonunda köprüde kablo örme işlemlerine başlayacağız ve köprümüzün siluetini ortaya çıkarmış olacağız. Hepimize hayırlı, uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.