ÇANAKKALE VE AT HEYKELLERİ

ÇANAKKALE VE AT HEYKELLERİ

Binlerce yıllık tarihi zenginliği kültüründe barındırarak, efsanelere ve mitolojik hikâyelere ev sahipliği yapan Çanakkale, hiç şüphe yok ki Türkiye’nin en fazla anıtı, heykeli olan kutsal kentlerinden biri…

Binlerce yıl boyunca Çanakkale Boğazı’nın stratejik konumu sebebiyle birçok savaşa da tanıklık eden kentte en ilgi çeken sembollerden biri şüphesiz Truva Atı heykeli… İlin simgesi Truva, antik kente ait olan ve tarihe tahta at olarak geçen ahşap heykel.

Homeros’un İlyada Destanı ile ölümsüzleştirdiği Truva’yla ilgili, başrolünü Brad Pitt’in oynadığı Truva (Troy) filminde kullanılan tahta at kente getirildi. At heykeli, Çanakkale Limanı sahilindeki yerini alıverdi. Milyonlarca turistin ziyaret ettiği kente gelip de, tahta atın önünde fotoğraf çektirmeden ayrılan neredeyse yok gibi.

Pegasus Kanatlı Atı’na gelince;

Çanakkale’nin merkezinden ayrılıp Lapseki tarafına geçtiğinizde ilçenin en işlek en yoğun giriş çıkışların yapıldığı Lapseki feribot iskelesi girişinde sizi Pegasus Kanatlı At heykeli karşılıyor… Görkemli heykeli, çevresinde yer alan kafelerden, çay bahçelerinden seyretme imkânınız var… Kaide üzerinde kanatlanmış ve şaha kalkmış uçan at, heykellerin en güzellerinden biri. İlçenin aydınlatma direklerinde kiraz motifleri, deniz kenarında deniz kızı heykeli olsa da Lapseki’nin sembolü Kanatlı At olarak gösteriliyor. Heykelin esin kaynağının, eski ismi Lampsakos olan şehirde basılan ilk paranın üstündeki Pegasus atı olduğu belirtiliyor.

Kentin at heykelleri bir yana tabii ki Çanakkale’ye kadar gidip de 1. Dünya Savaşı’nda ölümüne bu toprakları koruyanların can verdiği yerleri ve şehitliği de ziyaret etmeden dönmeyin…