ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 100. YILDÖNÜMÜNDE ANZAK GÜNÜ

ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 100. YILDÖNÜMÜNDE ANZAK GÜNÜ

“Uzak memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar; burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar; gözyaşlarınızı dindiriniz, evlatlarınız bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”

Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözlerini her okuduğumuzda sadece bizlerin değil, her sene düzenlenen Anzak törenlerinde bu topraklarda hayatını kaybetmiş atalarını anmak için gelen binlerce Avustralyalının duygu dolu anlar yaşamasına, savaşın acımasız ve korkunç yüzü ardından gösterilen yüceliği ve merhameti bir kez daha yorumlamasına sebep oluyor.

Her yıl nisan ayında ‘Anzak Günü’ düzenlenmektedir. Törenin bu isimle anılmasının sebebi, Australian & New Zeland Army Corps (ANZAC-Avusturalya-Yeni Zelanda Kolordusu) anlamına gelen kelimelerin baş harflerinden oluşmasıdır. Bu kolordu, sadece bu savaş için kurulmuştur ve tarihteki tek savaşı da Çanakkale Savaşı’dır.

Savaşta kaybettikleri 8 binden fazla askeri anmak için dünyanın bir ucundan gelen binlerce Avustralyalı ve Yeni Zelandalının ‘Şafak Ayini’ yaptıkları gün olan 25 Nisan, 1915 yılında Arı Burnu’nda Anzakların karaya çıkış harekâtı yaptıkları ve şafağı son olarak gördükleri gündür. Bu sebeple her sene Anzak Günü Şafak Ayini aynı saatte bu törene katılmaktadır.

Törende her yıl Avusturalya ve Yeni Zelanda’nın Gazi İşleri Başkanları, Valileri gibi devlet görevlileri tarafından konuşmalar yapılıyor, Çanakkale Savaşı’na ilişkin belgeseller ve savaşa katılan askerlerin röportajları gösteriliyor, ardından Avustralyalı ve Yeni Zelandalılar seneler önce bu topraklarda hayatlarını kaybeden ataları için dua edip anma töreni yapıyorlar.

Türk askerine hayranlık
Vatanını çok ağır ve zor şartlar altında var gücüyle savunmaya çalışan Türk askerlerinin inancı ve cesareti karşısında sonsuz bir hayranlık duyan ve dünyanın bir ucundan hiç bilmedikleri bir coğrafyaya savaşa sürüklenmiş Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerlerin ülkelerine yazdıkları mektuplarında Türk askerinin bu inanç ve cesaretinden özellikle bahsetmiş olmaları, bu savaşı diğer savaşlardan ayıran oldukça önemli bir husustur.

Savaşın tüm acımasızlığına rağmen Avustralyalıları, Yeni Zelandalıları ve Türkleri aynı acıda birleştiren 25 Nisan tarihinde, atalarını anmak, yas tutmak, savaşların yıkımını daha iyi anlayarak gelecek nesillere daha barışçıl bir dünya sunmak için on binlerce kişi Gelibolu’da bir araya geliyor.

100 bin ziyaretçi
Bu sene Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümü olması sebebiyle bölge, 25 Nisan Anzak Törenleri’nde 100 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayacak.