Cape Town ve Masa Dağı

Cape Town ve Masa Dağı

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en önemli şehirlerinden Cape Town, 3.5 milyonluk nüfusu ile ülkenin en canlı şehri. Afrika, Asya ve Avrupa kültürlerinin birarada yaşadığı şehrin mutfağı, mimarisi, doğası, sanatı burayı görülmesi gereken yerler listesinde üst sıralara taşıyor.

Bahsettiğimiz gibi görülmesi gereken birçok noktası olsa da Cape Town denilince akla ilk olarak Masa Dağı geliyor. Cape Town siluetini Masa Dağı ile oluşturuyor. Masa Dağı, bir çok dağın aksine tepe yüzeyi düz bir görünüm sergilemesi ile farklılık gösteriyor. Cape Town bayrağında da Masa Dağına yer verilmiştir. Turistik açıdan bölge için son derece önemli. Her yıl milyonlarca turist Masa Dağı için Cape Town’ı ziyaret ediyor. Özellikle yürüyüş sporları ile ya da “cableway” olarak adlandırılan teleferik sistemleri ile dağın tepesine yapılan geziler büyük ilgi görüyor. Dağ yüzeyinden görülen manzara Afrika’nın en iyi manzaralarından biri olarak nitelendiriliyor. Masa Dağının en yüksek noktası, dağ platosunun doğu yüzeyinde kalıyor ve 1.086 metre yüksekliğine kadar çıkıyor. Platonun batı kanadında kalan teleferik istasyonundan yaklaşık 19 metre daha yüksekte kalıyor bu nokta… Dağın düz yüzeyi genellikle orografik bulutlar (hava parselinin yukarıya doğru, bir engebe veya engel tarafından yükselişe zorlanmasıyla oluşan bulut türü) ile kaplı halde bulunuyor ve bu görüntü ile ziyaretçilerini büyülüyor.

Bütün bu özellikler dağa dolayısıyla da şehre olağan üstü bir nitelik kazandırır. Uzun süreli bir Cape Town yolculuğu yapacaksanız, sadece uzaktan bakıp, fotoğraflamak yerine dağdaki yaşamı deneyimlemeniz sizin için bir ayrıcalık olacaktır.