CAPE TOWN VE ÜMİT BURNU

CAPE TOWN VE ÜMİT BURNU

Güney Afrika’da görülecek yerler arasında Cape Town şehrinde bulunan Cape of Good Hope yani Ümit Burnu önemli bir yer tutar.

Afrika’nın bittiği, en güneyde kalan nokta yani Atlas ve Hint Okyanusu’nun birleştiği yer ve önünde dev dalgalarla Ümit Burnu’nu görünce çok etkileneceksiniz.

Harika bir okyanus manzarasının yer aldığı Ümit Burnu özellikle yer şekilleri ile dikkat çeker. Bu yüzden de Ümit Burnu, Cape Town’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. O bölgeye gittiğinizde doğal halinde korunan koca bir araziden geçerken, deve kuşlarını, babunları ve antilopları görmeniz mümkün. Ancak babunlara dikkat. Özellikle elinizde yiyecek bir şeyler varsa size yaklaşabilir ve tehlikeli olabilirler.

Tabii oraya kadar gitmişken Ümit Burnu Kalesi’ni de görmeden dönmemelisiniz…

Cape Town’da keşfedilecek ilk yer tarihi şehir merkezi; buradaki ilk durağınız ise, Castle of Good Hope (Ümit Burnu Kalesi) olmalıdır. Kalenin bulunduğu yerde daha önce Jan van Riebeeck tarafından yapılan bir kale bulunmaktaydı.

Tahtadan yapılmış bu kale, Hollanda ve İngiltere arasındaki çatışmalara karşı yetersiz  olduğu için tehditler nedeniyle buraya daha kalıcı bir yapı inşa edilmesine karar verilmiş. Teleferikle veya yürüyerek çıkılan Ümit Burnu Kalesi 1652 yılında yapılmaya başlanmış ve Hollanda’dan getirilen taşlarla 30 yılda tamamlanmış. Güney Afrika’daki Avrupa tarzı izler barındıran en eski bina olan kale, savunmanın güçlü olması açısından beş köşeli olarak inşa edilmiş. Amaç tabii ki bu bölgeyi düşman saldırılarından korumakmış.

Kişisel gezilere izin verilmeyen Ümit Burnu Kalesi’nde her saat başı rehberli turlar düzenlenir. Bunlardan birine katılarak kalenin ilginç mimarisini ve tarihini keşfedebilirsiniz.