CAZ MÜZİĞİ İLE STRES ATIYOR

CAZ MÜZİĞİ İLE STRES ATIYOR

Ne kadar yoğun bir iş temposuna sahip olursa olsun, hobilerine vakit ayırarak enerji depolayan Esas Holding Gıda Grubu Başkanı Babür Çelebi, iş hayatının stresini Ömerli’deki evinde caz müziği dinleyerek, kitap okuyarak ve köpeği Vodka ile uzun yürüyüşlere çıkarak atıyor.

En büyük tutkusunun caz müziği olduğunu söyleyen Çelebi, yurtiçi ve yurtdışındaki önemli caz sanatçılarının konserlerini de kaçırmıyor

Bugüne kadar Evyap, Ülker ve Doğan Online gibi kurumsal şirketlerde üst düzey yöneticilik yapan Babür Çelebi, Gıda Grubu Başkanı olarak hizmet verdiği Esas Holding bünyesinde, takım ruhuna yatırım yaparak ilerliyor. 1980’de Georgia State University İş İdaresi Bölümü’nden mezun olan Babür Çelebi, MBA’ini de aynı üniversite tamamladı. Kariyerine ise 1982’de ABD’de başladı. İş hayatında başarılı olmanın sırrını, ekiple büyük bir sinerji içinde olmaya bağlayan Babür Çelebi, “Yapılan her iş, takım işidir. Tek başınıza bir şey yapamazsınız. Dürüst olun, doğruyu söyleyin ve kimseyi arkadan vurmayın. Çok çalışın ve asla yılmayın. Hayatta çıkışlar olduğu kadar inişler olduğunu da unutmayın.” yorumunda bulunuyor. Disiplinli ve sonuç odaklı bir çalışma vizyonuna sahip olan Babür Çelebi’yi iş hayatında en çok sinirlendiren şey ise ast-üst ilişkisi çerçevesinde gerçekleşen yanlış bilgilendirmeler… Çelebi, 7/24 çalıştığı için haftaya zinde bir tempoda başlayabilmek için pazar akşamları erken yatmaya özen gösterdiğini vurguluyor. Bu yoğun iş temposunda hobilerine mutlaka zaman ayırmaya çalışan Çelebi’nin en büyük tutkusu ise caz müziği… Binlerce CD ve plağı olduğunu söyleyen Çelebi, bu tutkusunun 1976’da ABD’ye okumaya gittiğinde başladığını belirtiyor.

Caz konserlerini yakından takip ediyor
2011 yılından bu yana Esas Holding Gıda Grubu Başkanı olarak hizmet veren Babür Çelebi, caz müziği konusunda Profesör Deniz Gökçe’den büyük destek aldığını söylüyor. Çelebi, “Bu konudaki hocam Profesör Deniz Gökçe’dir. Plaklarla başlayan müzik macerama, artık CD ve DVD’lerle devam ediyorum. Caz müziğini mümkün olan en iyi kalitede dinlemek için bütçem dâhilinde high-end markalara yatırım yaptım. Koleksiyonumda binin üzerinde plağım, 2 bini aşkın CD’im ve 70 bini aşkın şarkım bulunuyor. Türkiye’ye gelen önemli caz sanatçılarının konserlerini kaçırmamaya özen gösteriyorum. Yurtdışında gerçekleşen toplantılar olduğunda ise hangi şehirde olacaksam, oradaki caz konserlerini önceden tespit edip, bu konserlere de gitmeye çalışıyorum.” diyor. Çelebi’nin en sevdiği caz sanatçıları arasında ise Miles Davis, Steve Tyrell, Jachinta, Billie Holiday, Patricia Barber ve Toshiko Akiyoshi gibi isimler bulunuyor. En büyük ilham kaynağının ise merakı olduğunu ifade eden Çelebi, bu merakı kaybettiği takdirde hayatın kendisi için ciddi ölçüde zorlaşacağını dile getiriyor. Caz müziğine yönelik ilgisinin yanı sıra ‘new media’yı da yakından takip eden Çelebi, fırsat buldukça üniversitelerde hobi olarak ders veriyor.

Köpeği Vodka ile yürüyüş yapıyor
Mesai sonrası en erken 20.00 gibi evde olabildiğini belirten Babür Çelebi, “Akşam Ömerli’deki evime gelip yemek yedikten sonra hiç aksatmadan köpeğim Vodka ile yürüyüş yaparım. Ne kadar yorgun olursam olayım, evde olduğumda mutlaka sevdiğim bir dizi seyretmek isterim. Mesela Entourage ve How I Met Your Mother gibi dizileri tekrar tekrar seyrederim. Tabii bol bol müzik dinlerim.” diyor. Ülkesine ve çalıştığı şirkete maksimum değer katmanın yanı sıra deneyimlerini gençlere aktarmaya da büyük önem verdiğini ifade eden Babür Çelebi, kitap okumayı da çok seviyor. Michael E. Porter’ın ‘Competitive Strategy’ adlı kitabının iş dünyası adına çok başarılı bir kitap olduğuna dikkat çeken Çelebi’nin en sevdiği film ise ‘Groundhog Day’. Ralph Lauren’in hazır giyim tasarımlarını beğenen, ayakkabı tercihini ise Tod’s markasından yana kullanan Çelebi’nin İstanbul’da en sevdiği restoran ise Changa. Brunch yapmak için Radisson Blu Ortaköy’ü tercih eden Çelebi’nin favori tatil yerleri ise İtalya, Kaliforniya ve Bodrum. Babür Çelebi’nin çantasında olmazsa olmazları ise cep telefonu, taşınabilir modemi ve çikolatalı gofreti…