‘CEHENNEM’İN ŞİFRESİ YEREBATAN SARNICI’NDA

Da Vinci Şifresi ile efsaneleşen ünlü yazar Dan Brown’ın son kitabı ‘Cehennem’ (Inferno), Türkiye’deki müzeleri ihya etti. Brown’ın Cehennem adlı son kitabında bahsi geçen mekânlardan Yerebatan Sarnıcı ziyaretçi akınına uğradı. Dünyanın dört bir yanından gelen turistler, soluğu Ayasofya’nın yanındaki Yerebatan Sarnıcı’nda aldı.

Yabancı turistlerin İstanbul’da en çok ziyaret ettiği yerlerden birisi olan tarihi yarımadadaki Yerebatan Sarnıcı’nı 2012 yılında 1,7 milyon kişi ziyaret etmişti. Tarihi sarnıç, 2013 yılında ise 1,5 milyonu yabancı olmak üzere yaklaşık 2 milyon kişiyi ağırlayarak tüm zamanların rekorunu kırmış oldu.

Dan Brown etkisi
Geçtiğimiz yıl tüm zamanların ziyaretçi rekorunu kırmasında Dan Brown’ın mayıs ayı sonunda yayınladığı ‘Cehennem’ isimli kitabın da etkili olduğu düşünülüyor. Hatta kitabın yayınlamasından itibaren Sultanahmet çevresinde düzenlenen Dan Brown adlı turlar da bunun en büyük göstergesi kabul edilebilir. Kitabın yayınlanmasıyla birlikte yaz aylarında sarnıcın ziyaretçi sayısı iki kat arttı. Kitapta yine tarihi öğeler, gizemli sırlar ve en güzeli de İstanbul’un tarihi köşeleri var. Romandaki gizemin kördüğümü Ayasofya ve Yerebatan’da çözülüyor. Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya ve Kapalı Çarşı kitapta geçen yerler ve yazar buraları oldukça gerçekçi ve detaylı bir şekilde anlatıyor.