Çelik Raylarda Milli Marka

Çelik Raylarda Milli Marka

Demiryolu taşımacılığını halkımızın öncelikli ulaşım tercihi yapmaya yönelik başlatılan projeler hızla devam ediyor.

Hayata geçirdiğimiz ve devam eden projelerimiz, ülkemiz demiryolu sektöründe yaşanan değişim ve dönüşümü de gözler önüne seriyor.

Ancak ülkemizin kalkınması için sadece söz konusu projeleri hayata geçirmemiz yetmiyor.

Bu projelerin yanı sıra ülkemizin yerli ve milli demiryolu sanayisini oluşturmak ve çelik raylarda artık kendimize özgün milli markalarımızı üretmek ve çoğaltmak zorundayız.

TCDD olarak; yeni dönemdeki misyonumuz ve vizyonumuzla, yerli firmalarımızı da dahil ederek, Bağlı Ortaklıklarımız ve üniversitelerimizle işbirliği halinde AR-GE ile yerli ve milli üretime yönelik çalışmalarımızı yoğunlaştırdık.

İhtiyaçlarımızı, kurulmasına öncülük ettiğimiz ve başkanlığını yürüttüğümüz Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) üyeleri ve diğer yerli tedarikçilerden karşılamayı tercih ediyoruz.

Bilgi ve teknolojinin üretildiği ortamlardan, kullanıldığı ortamlara aktarılması yönünde çalışmalar yapan TÜBİTAK ile TCDD ve Bağlı Ortaklıklarımızın katılımıyla ülkemizde yerli ve milli demiryolu sanayisinin geliştirilmesine yönelik ilk defa bir çalıştay gerçekleştirdik.

Bağlı Ortaklıklarımız TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ ve TÜDEMSAŞ da yerli ve milli üretime yönelik önemli mesafeler kat ettiler.

Marin Motor, E-1000 Elektrikli Lokomotif ve Hibrit Lokomotifin üretimi TÜLOMSAŞ’ta, Yeni Nesil Yük Vagonunun üretimi de TÜDEMSAŞ’ta yerli ve milli olarak başarıyla üretildi.

Diğer taraftan TÜVASAŞ’ta Bakanımız Sayın M. Cahit Turhan’ın teşrifleriyle 19 Haziran’da hizmete açtığımız TÜVASAŞ “Alüminyum Gövde Üretim Fabrikası”nda ülkemizin ihtiyaç duyduğu demiryolu araçları yerli ve milli marka olarak üretilecektir.

Sonuç olarak, milli demiryollarımızda milli markalar oluşturma yolunda hızlı ve emin adımlarla ilerliyoruz.

Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Ülkemizin ikinci Milli Mücadelesi 15 Temmuz’da şehit olan kahramanlarımıza Allah’tan rahmet, gazilerimize de şifalar diliyorum.

İyi yolculuklar…

Ali İhsan UYGUN

TCDD Genel Müdür V.