ÇELLO ÇALARAK RUHUNU DİSİPLİNE EDİYOR

ÇELLO ÇALARAK RUHUNU DİSİPLİNE EDİYOR

İş hayatıyla özel yaşamı arasındaki dengeyi en sağlıklı şekilde kurmaya odaklanan yöneticilerden biri olan Aras Holding Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Aras, müzik tutkusuyla öne çıkıyor.

2011’den bu yana çello dersi alan ve sporu hayatından eksik etmeyen Evrim Aras, iş dışındaki tüm zamanını oğlu Aras ile eğlenceli programlar yaparak değerlendiriyor. Oğluyla birlikte dünyanın dört bir yanına seyahat ettiklerini, rüzgâr sörfü ve kayak yapmaktan da büyük keyif aldıklarını söyleyen Evrim Aras, kişisel gelişim odaklı kitaplar okuyarak zihnini arındırdığını vurguluyor.

Başarıya giden yolun, hedefe olan inançtan geçtiğini ve kendisini sevmeyen birinin işini de sevemeyeceğini vurgulayan Aras Holding Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Aras, ekibini de ailesini de bu yönde motive ediyor. İş hayatının yoğun temposuna rağmen hobilerinden asla ödün vermeyen Aras, tam bir müzik tutkunu… Eylül 2011’den bu tana çello çalan Aras; kışın kayak, yazın ise rüzgâr sörfü yapıyor. Pilates, meditasyon ve doğa yürüyüşünü de hayatından eksik etmiyor. Değişik ülkeler gezmekten ve farklı kültürleri keşfetmekten büyük keyif alıyor. Evrim Aras’ı en çok mutlu eden hobisi ise müzik… Müziğe yönelik ilgisinin çocukluk yıllarında başladığını dile getiren Aras, “Okul çağlarında orkestralarda solistlik yapardım. Çello çalmayı yıllardır çok istememe rağmen bir türlü cesaret edemiyordum. Sonra çello dersi almaya başladım. En büyük hayalim, 2-3 yıl içinde konser vermek. Müzikle uğraşmak beni dinlendiriyor. Bedenimi ve ruhumu disipline ediyor. Hayata daha net ve berrak bakmama yardımcı oluyor. Çello, sesi çok etkileyici olan bir enstrüman. Küçükken keman çalmak isterdim. Zamanla çellonun sesine karşı bir aşk duymaya başladım.” diyor.

Yaptığı her işe ruhunu katıyor
Çello çalmayı öğrenmenin oldukça zor olduğunu ifade eden Aras, işin içine sevgi katarak hızlı bir şekilde yol alınabileceğini vurguluyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Bir parçayı, bir senede öğreniyorsunuz. Haftada bir ya da iki gün ders alıyorum. İki elinizi farklı şekilde kullanmanız gerekiyor. Beynin iki tarafını da çalıştırıyorsunuz. Doğru nota basabilmek için iyi bir kulağa sahip olmak şart. Bu iş tamamen pratik yapmakla ilgili… Oldukça meşakkatli bir süreç… Alışkanlık oturana kadar çellistim diyemezsiniz.” Kanlıca’daki evinin denize bakan özel bir köşesini, kitap okuma köşesi yapan Aras’ın en büyük keyiflerinden biri de işten döndükten sonra burada kitap okumak. Aynı anda 10 kitap birden okuduğunu söyleyen Aras, güncel kişisel gelişim kitaplarını yakından takip ediyor. Aras’ın kütüphanesinde yaklaşık 500’ün üzerinde kişisel gelişim kitabı bulunuyor. Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Bölümü mezunu olan Aras, kendini her alanda yetiştirmeye yönelik farklı stratejilere yatırım yaparak ilerliyor. İş hayatındaki vizyonunu ‘aklınla yönet, kalbinle liderlik et’ olarak özetleyen Aras, bu vizyonunu hayatının her alanına taşıyor. Dürüstlükten, içtenlikten ve yeni değerler yaratmaktan bir an olsun vazgeçmiyor. İş ve özel yaşamında yaptığı her işe ruhunu katarak ilerliyor.

Oğluyla at biniyor, rüzgâr sörfü yapıyor 
İş hayatında idealist bir yönetici, sosyal hayatta ise özverili bir anne olan Aras’ı üç kelimeyle özetlemek mümkün: Sorumluluk sahibi, dürüst ve samimi… Evrim Aras’ın en büyük enerji kaynağı ise 9 yaşındaki oğlu Aras. Önemli bir iş toplantısı olmadıkça tüm vaktini oğluyla geçirdiğini belirten Evrim Aras, “Oğlum benim en yakın arkadaşım. Hafta sonlarında birlikte at binmeye gidiyoruz. Fırsat buldukça rüzgâr sörfü ve kayak yapıyoruz. Tatil zamanlarında daha çok spor odaklı programlar koordine ediyoruz. Bu nedenle sık sık Uludağ, Palandöken ve Çeşme-Alaçatı’ya gidiyoruz. Uzun tatillerimizi ise Tanzanya, Koh Samui, Kenya ve Disneyland gibi genelde oğlumun ilgi duyacağı destinasyonlara giderek değerlendiriyoruz. Aras ile birbirimizden çok şey öğreniyoruz. Yönetici ve anne olmak arasındaki dengeyi zaman içinde yaşayarak, deneyimlerle öğrendim. Kısıtlı bir vaktiniz olsa da çocuğunuza onu sevdiğinizi ve her zaman onun yanında olacağınızı hissettirdiğinizde, özgüvenli bir evlat yetiştirmiş oluyorsunuz. Önceliklerinizi net bir şekilde belirlediğinizde her şey sorunsuz bir şekilde halloluyor.” diyor.