CENEVRE FUARI’NA TÜRK MODELLER DAMGA VURDU

Kapılarını 86. kez açan Cenevre Fuarı büyük ilgi gördü. Fuara; Bursalı Egea’nın hatchback ve station wagon kardeşlerin dünya tanıtımları ise damgasını vurdu. Fuarda ayrıca Türkiye’nin ilk SUV’u olacak Toyota C-HR ve Honda Civic HB de sahne aldı.

BURSALI KARDEŞLER DÜNYAYA TANITILDI
Bu yılki Cenevre Otomobil Fuarı’nın ülkemiz açısından en önemli yeniliği hiç kuşkusuz Tofaş Bursa Fabrikası’nda üretilip, dünya pazarlarında satılacak Egea modelinde ailenin tamamlanması oldu. Sedan Egea’nın hatchback ve station karoserli kardeşleri Tipo adıyla ilk kez dünyaya tanıtıldıktan sonra satılmaya başlanacak. Ön görünüşleri sedan kardeşleri Egea ile aynı olan kardeşler, arka tasarımlarıyla birbirlerinden ayrılıyorlar. Motor ve şanzımanları ortak olan kardeşlerin Avrupa satışı ilkbahar aylarıyla birlikte başlayacak. Üç donanım seviyesine sahip olacak Egea Hatchback, başlangıçta manuel vitese sahip 1.3 MultiJet 95 HP ve 1.6 MultiJet 120 HP tipinde 2 adet dizel, ayrıca 1.4 Fire 95 HP ve 1.4 T-Jet 120 HP tipinde 2 adet benzinli motor seçeneğine sahip olacak. Bu motor tiplerine ek olarak eylül ayı itibarıyla sırasıyla 1.6 E-Torq 110 HP benzinli motor Tam Otomatik Şanzıman ve 1.6 MultiJet 120 HP motor seçeneği de DCT-Çift Kavramalı Otomatik Vites ile satışa sunulacak. Station Wagon gövde tipi ise 2 farklı donanım seçeneği ve 1.6 MultiJet 120 HP motorun hem manuel hem de DCT vites tipleriyle satılacak.

 

İLK YERLİ SUV SAHNEYE ÇIKTI
Bu yılki fuarda ülkemiz açısından çok önemli bir model de Toyota’nın Adapazarı Fabrikası’nda kısa süre sonra üretimine başlayacağı SUV modeli Toyota C-HR modeli oldu. Toyota’nın C-HR konseptinde yeni crossover modeli, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tarafından üretilecek. 2016 yılı sonunda bantlardan inecek olan yeni model, Türkiye’de üretilen ilk crossover ve ilk hibrid araç olacak. Toyota’nın kompakt crossover segmentindeki yeni temsilcisi C-HR, 1.2T, 1.8 Hybrid ve 2.0 olmak üzere üç farklı motor seçeneğine sahip olacak. Giriş seviyesinde yer alan 1.2T versiyonu 116 PS, 1,8 litrelik Hybrid versiyon ise 122 PS güç üretecek. Ürün gamının tepe noktasında yer alan 2.0 litrelik motor da 150 HP güce sahip olacak. 1.2T versiyonu, 6 ileri manuel vitesli önden çekiş veya CVT otomatik şanzımanlı dört tekerlekten çekişli olmak üzere iki farklı şanzıman ve çekiş tipiyle üretilecek. 1.8 Hybrid versiyonu da eCVT şanzıman ve önden çekiş imkânı sunacak. 2.0 litrelik motor ise CVT şanzıman ve önden çekişle üretilecek.

 

GEBZE FABRİKASI BU MODELİ BEKLİYOR
Fuarda görücüye çıkan modellerden biri de Honda Türkiye tarafından üretilecek yeni model oldu. Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya tanıtımı yapılan Civic Hatchback prototipi, aslında Honda Şekerpınar Fabrikası’nın uzun süredir üretimini beklediği modelin önemli bir habercisi. Fuarda hatchback gövde seçeneğiyle tanıtılan model, ön görünümü değiştirilmeden, aynı platform kullanılarak sedan karoserle ülkemizde üretilecek. Yeni Civic ile birlikte Honda Şekerpınar Fabrikası, Japon üreticinin Avrupa pazarlarındaki önemli üretim merkezlerinden biri olarak konumunu daha da güçlendirecek.

 

GEZEGENİN EN HIZLILARI DA FUARDA
Cenevre Otomobil Fuarı bu yıl tam anlamıyla bir güç gösterisine sahne oldu. Süper sporcular içinde Bugatti Chiron, 1500 beygir gücündeki 8 litre hacimli W16 motoruyla zirveye oynuyor. Aracın maksimum torkuysa 1600 Nm gibi TIR’ları kıskandıracak kadar yüksek. Yedi ileri otomatik şanzımana sahip süper sporcunun son hızı 463 km/s olarak açıklanıyor. Sıfırdan 300 km/s’ye çıkış süresiyse 13 sn’nin biraz üzerinde. Aracın Avrupa fiyatıysa gücü gibi astronomik: Tam 2.8 milyon euro (yaklaşık 9 milyon TL).