CENEVRE’DE GELECEĞİN AYAK İZLERİ

Otomotiv dünyasında kısa bir süre sonra görmeye başlayacağımız yeni teknolojiler de Cenevre Otomobil Fuarı’nda gün yüzüne çıktı. Bilimkurgu filmlerinden fırlamış gibi görünen konsept araçlar da seri üretim modeller kadar ilgi çekti.

Otomotivde yılın en büyük buluşması Cenevre Otomobil Fuarı’nda sadece satışına hemen başlanacak otomobiller değil, markaların gelecekten izler taşıyan özel çalışmaları da büyük dikkat çekti. Neredeyse her marka, yakın gelecekte kullanmayı planladığı yeni teknolojileri, özel tasarımları fuarda sergileyip, otomotiv dünyasında yaşanacak gelişmelerin ipuçlarını ziyaretçilerle paylaştı.

İşte otomobil dünyasında büyük yankı uyandıran en yeni çalışmalar…

BİLİMKURGU FİLMİNDEN FIRLADI
Elektrikli araçlar ve otonom sürüş konusunda yoğunlaşacağını daha önce açıklayan Volkswagen, fuarda sergilediği Sedric ile bu alanda nasıl modeller geliştireceğini de gösterdi. Bir uzay aracı görünümündeki konsept araç sadece elektrikli olarak ulaşımı sağlıyor. Aracın en önemli özelliği ise bir akıllı telefon veya tabletle yönlendirilmesi… Dört kişilik bir oturma odası görünümündeki Sedric’te sadece üç düğme ve bir ekran bulunuyor.

DRONE ZAMANI YAKLAŞIYOR
Uçan otomobiller çok uzun süredir otomotiv dünyasının gündeminde. Bu alanda hazırlanmış çok sayıda prototip daha önce sergilenmesine rağmen Cenevre’de ilk kez gösterilen bu konsept büyük ilgi çekti. Avrupalı uçak üreticisi Airbus ve ünlü tasarım firması Italdesing tarafından geliştirilen Pop Up adlı konsept özellikle şehir içi ulaşım için düşünülmüş. Tamamen elektrikli olarak çalışan ve üzerinde 4 ayrı pervane bulunan drone tarzı araç karbon fiber gövdeden üretilmiş. 2.6 metre uzunluğunda olan araç gerektiğinde kara yolunda da kullanılıp, yapay zekâyla kontrol edilecek. Ancak her iki şirket de çok ilgi çekse de Pop Up’un gelecekte üretilip üretilmeyeceği konusunda bir açıklama yapmadı.

2030’DA MOTOSİKLETLER BÖYLE OLACAK
2030’lu yıllarda şehirlerdeki ulaşım için vizyoner kimliği ile çözümler üretmeye devam eden Toyota, 2017 Cenevre Otomobil Fuarı’nda esin kaynağını ‘kayak’ metodundan alan aktif eğim teknolojisine sahip i-TRIL Concept’i tanıttı. Hiç pedalın kullanılmadığı araç, tamamen elle kontrol ediliyor. Gelecekte toplu ulaşım araçlarına ve motosikletlere alternatif olması için tasarlanan i-TRIL Concept, düşük hızlarda giderken bile eğlenceli bir sürüş gerçekleştiriyor. 200 km’den fazla menzile sahip bu elektrikli konsept, 1+2 kişilik oturma düzenine sahip.

HİDROJENLE 800 KM GİDİYOR
Hyundai, 2017 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttığı yeni teknoloji ürünü FE Concept modeliyle eko-modeller programında yeni bir dönemi başlattığını ilan etti. Hyundai FE Concept, markanın bugüne kadar ürettiği dördüncü jenerasyon hidrojen yakıt hücreli otomobil. Hyundai ix35 Fuel Cell ile kıyaslandığında, daha yeni bir teknoloji ve şık tasarım anlayışı ortaya çıkarken aynı zamanda önceki seriye göre yüzde 20 daha hafif yapısıyla da dikkat çekiyor. FE Concept, hafif olmasının getirdiği avantajla, %10 daha az yakıt tüketimi sergiliyor. Ayrıca geliştirilmiş yakıt hücreleri sayesinde de %30 daha fazla menzile sahip. FE Concept, tek dolumla 800 km’den fazla yol gidebiliyor.

HIZLI VE ELEKTRİKLİ ZOE
Fuarda ilk kez sergilenen ZOE e-Sport tek koltuklu Renault e.dams ile aynı sportif stile ve gövde rengine sahip. Renault ZOE e-Sport konsept otomobilinin batarya (450 kg) dahil 1.400 kilogramlık gövdesi tamamen karbon fiberden üretilmiş. ZOE e-Sport’un 0’dan 100 km/s’ye hızlanması sadece 3,2 saniyede gerçekleşiyor.

EN HAVALI SUV
Citroen’in kompakt SUV segmentindeki yeni aracının ön gösterimi olan C-Aircross Concept, markanın yakın gelecekteki tasarım çizgisini de yansıtıyor. Fransız üreticinin ürün stratejisinde yeni bir aşama olan C-Aircross Concept, C4 Cactus ile başlayan, yeni C3 ile devam eden yeni tasarım vizyonunu daha da somutlaştırıyor. C-Aircross Concept, sade ve ferah kabininde kullanılan sıcak malzemeler ve kullanıcı dostu teknolojileriyle kompakt SUV segmentine farklı bir anlayış getiriyor.