CENEVRE’DE YILDIZLAR GEÇİDİ

CENEVRE’DE YILDIZLAR GEÇİDİ

Avrupa’da 2014 yılının ilk büyük otomotiv buluşması olan Cenevre Otomobil Fuarı, ilk kez 1905’te düzenlendi. 102 bin metrekare büyüklüğüyle Avrupa’nın otomobil konusundaki en büyük organizasyonları arasında yer alan fuarda bu yıl Avrupalı üreticilerin ağırlığı hissedildi. Fuarda, çevreci araçlar, yeni teknolojiler, büyük SUV’lar dışında, küçük şehir otomobilleri dikkat çekti. Çevreci araçların kullanılabileceği özel bir test pisti de bulunan fuarda sergilenen 100’den fazla yeni model, önümüzdeki dönemde yollara çıkmaya başlayacak.

İşte Cenevre Otomobil Fuarı’nın öne çıkan yenilikleri…

Turbo motorlu Ferrari
İtalyan süper spor otomobil üreticisi Ferrari’nin yeni modeli California T, fuarın çok sükse yapan yeniliklerinden biri oldu. Direkt enjeksiyonlu 3.855 cc’lik turbo beslemeli, 8 silindirli motorunun 560 beygirlik gücüyle yeni Ferrari, sıfırdan 100 km/s hıza sadece 3.6 sn’de çıkıyor. Yeni geliştirilen turbo motor, gücü dışında sportif sesiyle de Ferrari tutkunlarını etkilemeyi hedefliyor. 2+2 oturma düzenine sahip otomobil, 14 sn’de metal tavanını açıp, şık bir cabrioya dönüşüyor. Sadece 6 adeti kasım ayında Türkiye’ye gelecek olan yeni Ferrari’nin fiyatı da özellikleri gibi dudak uçuklatıyor: 550 bin Euro.

Focus, yeni yüzünü gösterdi
Tasarım ve tekniğinde önemli iyileştirmelerin yapıldığı Ford Focus, ilk gösterimini Cenevre’de gerçekleştirdi. Yepyeni dört gövde paneli, yeni tarz ön ve arka farları ve daha çarpıcı tamponları göze çarpan ilk özellikler arasında. Bu özelliklerin yanı sıra araç, küçük Fiesta modeline nazaran daha çok Aston-Martin’in ön ızgaralarına benzer bir görüntü veriyor. Araçta artık 1.5 EcoBoost turbo (150 ve 180 beygir) motorlar da kullanılacak.

Volvo’dan sportif station
Volvo yeni Concept Estate ile V70 ile XC70 modellerinin gelecekte nasıl görüneceğinin ipuçlarını veriyor. Sportif ve şık hatların hâkim olduğu aracın iç tasarımda da klasik düğmeler yerine dokunmatik ekranlar kullanılıyor. Aracın iç mekânı da görünüşü kadar modern ve etkileyici.

Hem arazi hem şehirli
Opel küçük şehir otomobili Adam’ın fuardaki versiyonu Rocks, mini şehir otomobilleriyle SUV’lar arasındaki karakteriyle farklı bir otomobil. Üç silindirli turbo beslemeli 1.0 lt ECOTEC (114 beygir) motor seçeneğinin de sunulacağı yeni versiyon, sadece 6 ileri manuel şanzımanla satılacak. Bilgi ve eğlence sistemleriyle de donatılan otomobilin yaz aylarından itibaren satışa sunulması bekleniyor. 

Peugeot’nun en küçüğü 108
Peugeot’nun minik şehir otomobili 107’nin yerini alacak 108’i fuarda görücüye çıkardı. Yeni versiyonda da 3 ve 5 kapılı seçenekler sunulmaya devam edilecek. 3.47 metre uzunluğundaki yeni 108’de üç silindirli 1.0 lt (68 beygir), 1.2 lt (82 beygir) benzinli motorlar kullanılacak.

Jeep’ten ezber bozan model
Jeep tarihinde ilk kez 1.6 lt motorlu bir araç üretti. Fiat 500 X ile platform kardeşi olan Jeep Renegate, kasım ayında Türkiye pazarına sunulacak. Gösterişli hatlarıyla büyük ilgi görmesi beklenen Renegate’de 1.4 lt benzinli ve 1.6 lt dizel motorlar bulunacak. İtalya’da üretilen yeni Jeep, bu alanda da bir ilki gerçekleştiriyor. Türkiye’de yılda 1500 adetten fazla satması planlanan satış fiyatı da motorları gibi iddialı bir şekilde 75 bin TL’den başlayacak.

Mercedes’ten lüksün zirvesi
Mercedes-Benz’in 84. kez katıldığı Cenevre Otomobil Fuarı kapsamında yeni C-Serisi, S 600 ve S 65 AMG modellerinin ise Avrupa tanıtımı gerçekleşti. Fuarda ilk kez sahne alan S-Serisi Coupe’nin seri üretim versiyonu, aracın 2013 yılında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan konsept modelini gerçeğe taşıyor. Yeni model, Mercedes CL-Serisi modelinin yerini alacak. Haziranda ülkemize gelecek aracın fiyatı 850 bin TL’den başlayacak.

Renault’dan Twingo devrimi
Renault’un minik şehir otomobili radikal değişikliklerle yenilendi. Arka kısma yerleştirilen motoru, gizlenmiş arka kapıları ve yüksek donanımıyla iddiasını yükseltiyor.  Dünya tanıtımı Cenevre otomobil Fuarı’nda yapılan Twingo’nun elektrikli versiyonları da üretilecek. Dar park alanlarına rahatça girebilen boyutları, tutumlu motorları ve şık görünüşü minik şehir otomobilinin öne çıkan özellikleri olarak beğeni topladı.

Cenevre’nin en pahalısı
Bugatti Veyron’un 4’üncü versiyonu olan ‘Rembrandt Bugatti Legend’ Cenevre’nin  en pahalı otomobili oldu. Avrupa fiyatı 2 milyon avro, Türkiye fiyatı ise vergilerle 4 milyon avroyu bulan araçtan sadece 3 tane üretildi ve bu 3 model de fuar öncesinde sahibini buldu.

Fuarın fırtınası
Süper spor otomobil üreticisi Lamborghini’nin tamamen yeni modeli olan Huracan’ın dünya tanıtımı, Cenevre’de gerçekleştirildi. Fuar öncesi özel toplantılarda tanıtılan ve dünya genelinde bir ayda 700 sipariş alan Huracan, yerine geçtiği ve bugüne kadar en çok satan Lambo modeli olan Gallardo’nun başarısını tekrarlayacak gibi görünüyor. Huracan LP 610-4, 610 HP gücünde 5.2 litrelik V10 motoru sayesinde 325 km/s hıza ulaşabiliyor ve 0-100 km/s hızlanmasını 3.2 saniyede tamamlıyor.

Cenevre’de bir ‘kaktüs’
Fransız üretici Citroen, fuarda farklı bir tasarıma sahip konsept aracı C4 CACTUS’ü sergiledi. Yeni konsept sıra dışı hatları dışında kullanışlılığı ve estetiği bir araya getiren farklı tasarımıyla ön plana çıkıyor. Citroen C4 CACTUS, yeni bir otomobil düzeninin temellerini atıyor; daha fazla tasarım, daha fazla konfor, daha kullanışlı teknoloji ve daha rekabetçi fiyat.

Önden çekişli ilk BMW
Alman üretici BMW fuarda, önden çekişli ilk otomobili olan 2015 BMW 2 Serisi Active Tourer’ı ilk kez sergiledi. Uzun zamandır beklenen 2 Serisi Active Tourer şimdilik 5 koltuklu olarak satışa sunulacak olsa da ilerleyen dönemlerde 7 koltuklu versiyonu da üretilecek. MINI ile aynı platformu kullanan otomobilde, üç silindirli 1.5 litre hacimli (134 beygir) motor da kullanılacak.