Çocuğunuzun Motivasyonunu Dekorasyonla Artırın

Çocuğunuzun Motivasyonunu Dekorasyonla Artırın

Güzel bir evin olmazsa olmazlarından biri de içinde yaşayan bireylerin konforudur. Hele ki ebeveynler için en önemli konu çocuklarının mutluluğu ve keyifli olmasıdır.

Hangi yaşta olursa olsun çocukların okul başarısı da önemsenen konular arasında yer alıyor. Eğitim döneminin başladığı şu dönemde çocuğunun motivasyonunu artırmak isteyenlere, çocuk odaları için pratik dekorasyon önerileri hazırladık…

FONKSİYONEL MOBİLYALAR

Çocukların ve gençlerin çalışma, okuma ve uyuma alanları, gerektiğinde, dönüştürülebilecek bir şekilde planlanmalı. Bunun için de az alanda birçok ihtiyacı çözmek için birden çok fonksiyonu olan mobilyalar tercih etmelisiniz. Mobilya seçerken ihtiyaca uygun bir dolap ve bazalı bir yatak seçmeniz de hem size hem çocuğunuza avantaj sağlar. Bazalı yatak, kıyafet ya da yorgan, yastık gibi eşyalar için de ekstra bir depolama alanına sahip olabilirsiniz.

SADELİK VE DÜZENİ SAĞLAYIN

Düzenli bir oda çocuğunuzun motivasyonunu artırıp keyifle ders çalışmasına katkı sağlar. Bu sebeple düzenli bir çalışma ortamı yaratmak için fonksiyonel bir bilgisayar masası, çalışma koltuğu ve kitaplık tercih edilmeli.

KÜÇÜK ODALARA ÇÖZÜMLER

Günümüzde evlerin metrekareleri küçülüyor, küçük evlerde alanı küçültmeyen dar, uzun kitaplıklar ve raf çözümleri ile alandan kazanabilirsiniz. Odanın aydınlık olması da dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, odanın daha aydınlık olması için beyaz rengi tercih edebilirsiniz. Açık renkli halılar kullanarak zeminde de aydınlık hissi yaratıp mekanı daha ferah göstermeniz mümkün.

IŞIĞA DİKKAT

Uygun bir çalışma odasında yerleşim planı yaparken ışık dolaşımını artırmak ve ferahlık hissi vermek üzere zemini olabildiğince boş bırakmalısınız. Aydınlatma unsurlarını seçerken genel aydınlatmada lambader tercih edilmeli. Loş ışık uyku düzensizliğini, göz yorgunluğunu ve algı dağılmasını önler. Lambader, masa lambası ve abajurla odanın aydınlatması desteklenebilir. Kitap okurken kitap okuma lambası kullanılması da faydalı olabilir.

RENK SEÇİMİ

Çocuk odasında çalışma bölümünün duvarlarının boyası, yorucu yoğun renkler yerine pastel tonlardan seçilmeli. Çocuğun dinlenmesini sağlamak için de yeşil ve mavinin tonlarını seçebilirsiniz. Kırmızı renk harekete geçirdiği için hareketli, hiperaktif çocukların odasında kırmızıdan uzak durulmalı. Daha sakin, motivasyonu düşük çocuklar için kırmızı ve turuncu uygun olacaktır. Mavi rengin rahat uykuya geçişi sağladığı da yapılan araştırmalarla kanıtlanmış durumda.

PAYLAŞIMLI ODALAR

Kimi evlerde birden fazla çocuğun aynı odayı paylaşması gerekebiliyor. Böyle durumlarda ranzalı yataklar kullanılarak mekan dikey olarak kullanılabilir. Ayrıca çalışma, oyun ve uyku alanlarını iyi belirleyip depolama problemini fonksiyonel mobilyalarla çözerek çocuklarınız için keyifli ve konforlu bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli unsur gereksiz mobilyalardan kaçınmak olmalı. Birkaç çocuğun aynı odada çalışması gerekiyorsa farklı masalarda ve birbirlerini görmeyecek şekilde bir düzen oluşturulmalı.