ÇOCUĞUNUZUN ODASINI OKULA HAZIRLAYIN!

Çocuğunuz büyüyüp okula başladı. Artık onun düzenli olarak ders çalışması ve bu işi severek yapması en büyük arzunuz. Aslında bunu başarmak hiç de zor değil. Çocuklarınıza keyifle vakit geçirip ders çalışacakları bir oda dekore ederek onlara özel bir alan yaratabilirsiniz. İşte bunun için küçük tüyolar…

FİKRİNİ ALIN
Çocuklarınızın odalarını sevip benimsemeleri için odalarını nasıl istedikleri konusunda görüşlerini alıp, mobilya seçiminden yerleştirilmesine kadar tüm sürece onları da dâhil edebilirsiniz. Böylece kendi zevklerine göre dekore edilen odada, çok daha keyifli vakit geçirip, derslerinde çok daha verimli olacaklardır. Odalarıyla ilgili sorumluluk vermek, gelişimlerine katkı sağlayacaktır.

DİNLENDİRİCİ RENKLER
Çocukların çalışma alanında kullanılan renkler çocukların motivasyonlarını doğrudan etkilediği için yorucu renkler yerine dinlendirici renkler seçilmeli. Renk seçerken, berrak, açık ve pastel tonların, yeşil ve mavinin tonlarının tercih edilmesi öneriliyor.

DÜZENLEMEYE DİKKAT
Rahat ders çalışabilmeleri için çalışma masası ve kitaplarını muhafaza edecekleri raflar çalışma alanında yer almalı. Çalışma masası çocuğun boyuna uygun olmalı, doğru açıdan ve bol güneş ışığı alacak bir yere yerleştirilmeli. Odada aşırıya kaçmadan çocukların sevdikleri posterlere de yer verebilirsiniz. Böylece motivasyonlarını artırıp,hayal dünyalarının gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

IŞIK AÇISI ÖNEMLİ
Uygun bir çalışma ortamı için en önemli unsurlardan biri de ışık seçimi… Doğrudan çocuğun gözüne gelmeyen, loş bir ışık, göz yorgunluğu ve algı dağılmasını önler. Genel aydınlatmada yerden ayaklı aydınlatmalar, çalışma masasında da çalışma lambaları kullanabilirsiniz.

KARDEŞLİ ÇÖZÜMLER
Çocuklarınız aynı odayı kullanmak zorundaysa onlara kendilerini özel hissedecekleri alanlar yaratmalısınız. Yatak konusunda ranza yatak tercih edebileceğiniz gibi odanızda yer varsa iki ayrı yatak da kullanabilirsiniz. Ancak iki yatak arasına raf üniteleri koyarak çocuklarınıza hem oyuncaklarını koyabilecekleri bir alan oluşturmuş hem de ikisinin yatağını ayırarak kendilerine özel alanlar haline gelmesini sağlamış olursunuz. Çalışma masasında da aynı kuralı uygulayabilirsiniz.