ÇOCUK MODASI

ÇOCUK MODASI

Çocuk modasının ciddi bir pazara dönüştüğü dönemlerdeyiz. Birçok önemli marka, en az büyük modası kadar hatta daha da önem vererek çocuklar için de tasarım yapmaya başladı. Ancak bu tasarımların çocuklara uygun olup olmadığı tartışmalı çünkü günümüz çocuk modası, aşırı süslü, abartılı parçalardan oluşuyor. Oysa kıyafetlerin çocukları engelleyen değil özgür ve rahat bırakan doku ve tasarımda olması gerekiyor. Uzmanlar çocukların gelişimlerine zarar veren ve hareketlerine kısıtlama getiren bu tasarımlara mesafeli olunması gerektiği konusunda uyarıyor.

Ebeveynlerin çocuk kıyafeti seçerken dikkat etmesi gereken hususlar şöyle:

PANTOLON
Skiny pantolonlar ve kalın denimler, çocuklara en fazla uyarlanan büyük kıyafetleri arasında yer alıyor. Pantolon seçimlerinde yumuşak kumaşlar ve onları rahat ettirecek kesimler tercih edilmeli. Çocukların vücut gelişimlerini engelleyebilecek tasarımlardan kaçınılmalı.

ELBİSE
Elbiseler kız çocuklarının vazgeçilmez giysileri arasında yer alıyor. Ancak özellikle şifon gibi kumaşların kullanıldığı elbiseler, giyilmesi zor olan çok detaylı elbiseler çocukları zorlayabilir. Elbise seçerken, terden koruyacak pamuklu kumaşlar, rahat ettirecek tasarımlar tercih edilmeli.

AYAKKABI
Ayak gelişimi için çok önemli olan ayakkabılar, çocuğun tam ayak ölçüsüne göre ve ergonomik olmalı. Kız çocukları için topuklu ayakkabılardan, erkekler için ise zımbalı, ağır, giyilmesi zor ipli ayakkabılardan kaçınılmalı. Çünkü bu tip ayakkabılar, henüz gelişmekte olan ayak yapısı için tehlike oluşturduğu gibi kendi kendilerine giyinmeyi öğrenmelerine de engel olabilir.

 

TİŞÖRT
Kız ve erkek çocuklarının en temel kıyafeti olan tişörtler aynı zamanda onların içinde en rahat edecekleri parçadır. Ancak zararlı kimyasal maddeler içeren baskılı tişörtlere dikkat edilmelidir. Tişörtalırken kimyasal kokusu olup olmadığına bakılmalıdır. Hafif nemli bir elle tişörtün üzerindeki baskıya dokunup, elde boya maddesi kalıp kalmadığı kontrol edilmelidir.

AKSESUAR
Çocukların aksesuar düşkünlüğü kimi zaman yetişkinlerden bile daha fazla olabiliyor. Şapka, gözlük, takıve çantalarla araları iyi olan çocuklara aksesuar seçerken dokularına, gözlükler için sağlık kuruluşu onaylı olup olmadığına bakılmalı; aksesuarın görünüşü değil çocukların rahatlığı ve sağlığı dikkate alınmalıdır.