ÇOCUKLARDA DİŞ HEKİMİ KORKUSUNA SON!

GÜVEN HASTANESİ ÇAYYOLU SAĞLIK VE YAŞAM KAMPÜSÜNDE DİŞ RAHATSIZLIĞI OLAN ÇOCUKLAR, PROFESYONEL TEKNİKLERLE TEDAVİ EDİLİYOR.

Ağız ve diş sağlığımız ile ilgili problemler genel sağlığımızı olumsuz yönde etkiler, bu sorunlar yeni yürümeye ve konuşmaya başlamış çocuklarımız için çok önemlidir. Küçük yaşlarda oluşan diş çürüklerinin sebep olduğu ağız diş sağlığı sorunlarını ve tedavi yollarını Güven Çayyolu Sağlık ve Yaşam Kampüsü Uzm. Diş hekimi Pedodontist Burcu Kurtiş’e sorduk.

Pedodontist kimdir?
Bebek, çocuk ve ergenlerin ağız diş sağlığı ve hastalıkları uzmanıdır. Doğumdan yetişkin yaşa kadar ağız ve dişlerin sağlıklı gelişimi, dişlerin sürmesi ile birlikte ağız ve diş sağlığının korunması, hastalıklarının tedavisi ile ilgilenen diş hekiminizdir. Bugün üzülerek çürük dişleri nedeniyle çok küçük yaşlarda tedaviye ihtiyaç duyan hastalarımızın olduğunu belirtmek isterim.

Diş çürüklerinden nasıl korunabiliriz?
Ağız ve diş temizliğinin etkin, düzenli ve doğru olarak yapılması, beslenmenin ağız ve diş sağlığını olumlu etkileyecek yönde düzenlenmesi ve koruyucu ve önleyici tedavilerin uygulanması ile mümkün olabilmektedir.

Süt dişleri tedavi edilmeli midir?
Büyüme ve gelişimin en belirgin olduğu bebeklik, çocukluk ve ergenlik döneminde beslenme önemlidir. Beslenme, konuşma ve estetik için önemli olan süt dişlerinin hastalıklarının tedavisi sağlanarak ağızda düşme zamanına kadar kalış süresinin korunması çok önemlidir.
Unutulmaması gereken bebek ve çocuklarımızın sağlığının ağızlarında başladığıdır.

Örneğin üç yaşında yerinde duramayan sevimli minik hastalarınızın ağrıyan dişini nasıl tedavi ediyorsunuz?
Ağzındaki sorunun çözümü için bizimle işbirliği yapıp yapamayacağını değerlendiriyoruz. Süt dişlerinin tedavi şekillerini belirliyoruz. Soruna göre seçilen tedavi işlemi için belirleyici olan burada çocuğun tedavi işlemi süresince pedodontist ile işbirliği yapıp yapamayacağıdır. Tedavi işleminin şekli ve süresi işbirliğini etkiler. Tedavi sırasında bu işbirliğini sağlamak için çeşitli davranış yönlendirme teknikleri ile sorunu çözmeye çalışıyoruz. Bu teknikler her zaman sorunları çözmemizi sağlayamayabiliyor o zaman anestezi teknikleri ile sorunu çözümlüyoruz.

Nedir bu teknikler?
İşbirliği kurmakta güçlük yaşayabilecek hastalarımızda çeşitli anestezi teknikleri yardımı ile birlikte yapılacak tedavi işlemleri tedavinin başarısını olumlu yönde etkilemektedir. Minik hastamızın genel sağlık durumunun değerlendirildiği tam donanımlı bir sağlık kurumu içerisinde, anestezi teknikleri yardımıyla diş tedavilerinin yapılması işlemi ile yapılan diş tedavisinde; çocuğun diş tedavisi sırasında yaşayacağı endişe, korku, kaygı ve bulantı refleksi ortadan kalkmaktadır. Diş tedavi işlem protokolleri rahatlıkla uygulanmaktadır.

Hangi tedavileri yapabiliyorsunuz?
Her türlü diş tedavi işlemi günübirlik anestezi uygulamaları ile yapılmaktadır. Bu uygulama ile çocuğun ilerleyen yaşlarında diş kliniğinde göstereceği işbirliğini arttırmaktadır.
Son olarak çürüğün önlenebilen bir hastalık olduğunu, ağızın dinamik yapısı içerisinde düzenli kontroller kişiye özel oluşturulabilecek uygulamalarla sağlanabileceğini belirtmek isterim.