ÇOCUKLARIN DÜNYASINDA BİR GEZİNTİ

Çocukları anlamak ve onların dünyasında yer almak mesai ister. En önemlisi de, onların bir taraftan eğlenip bir taraftan bilgiyle besleneceği aktiviteler bulmak, yaratmak. Daha iyi bir dünya için çocuklara yatırım yapmalı. Çocuğunuzla kaydadeğer aktiviteler arıyorsanız, önerilerimize bir göz atın. Çünkü onlar mutlu olduğu ölçüde gelecek aydınlık olacak.

BAŞKENT MERAKI / ANKARA
Çocuklar Türkiye’nin başkentini merak eder. Ankara’nın merkezinde görülecek birçok yer var. Tandoğan Meydanı’nda bulunan Anıtkabir ve Barış Parkı, her daim ziyaret edilen etkileyici bir alan. Atatürk’ün Evi’nin bulunduğu Atatürk Orman Çiftliği’nde ise piknik alanları, Gazi Orman Çiftliği Parkı, çocuk oyun alanları ve müze bulunuyor. Endüstri ve teknoloji eserlerinin sergilendiği ve eğitim atölyelerinin düzenlendiği Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi’nin oyuncak bölümü de çocukların ilgisini çekebilir. Türkiye’nin hem en iyi hem de en güzel kampüse sahip üniversitelerinden olan ODTÜ’deki Bilim ve Teknoloji Müzesi’nde, Anadolu’nun teknoloji ve bilim alanında geliştirilen eserleri sergileniyor. Yine ODTÜ kampüsünde bulunan, doğa harikası Eymir Gölü, piknik yapmak ya da bisiklete binmek isteyen çocuklar için bir nefes alma alanı.

Ankara klasikleri
Suya ve denize hasret Ankaralılar az değil ama çocuklar için bunun çözümü daha kolay; Aqua Vega Akvaryum. Özellikle tünel kısmı etkileyici olan akvaryumun bir de dalış okulu var. Ankara Üniversitesi’nin bir Oyuncak Müzesi bulunuyor. Anadolu Medeniyetleri Müzesi de çocukların ilgisini çekecek alanlarıyla gerçek bir hazine. Havuzları, basketbol, futbol sahaları ve lunaparkıyla Gençlik Parkı’nda vakit geçirebilirsiniz. Yaşı daha ileri çocuklar için, Kurtuluş Savaşı Müzesi (I. TBMM Binası), TCDD Demiryolları Müzesi, Ankara Kalesi, bugün müze olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk hapishanesi Ulucanlar Cezaevi görülebilir. Tunalı Hilmi’deki Kuğulu Park da kuşkusuz tüm aile için bir Ankara klasiği.

FANTASTİK BİR OYUN PARKI / KAPADOKYA
Bir çocuk için Kapadokya adeta fantastik bir oyun parkıdır: Vadilerde ilginç oluşumların arasında trekking yapmak eşsiz bir coğrafyayı balondan kuşbakışı seyretmek; at sırtında ırmakları geçmek; Kızıl Vadi’nin renklerini seyretmek; peribacalarındaki kiliselere tırmanmak; Devrent’te hayalgücünü harekete geçirerek; peribacalarının farklı formasyonlarının neye benzediğini tahmin edebilmek; Avanoslu bir çömlekçinin yardımıyla çamura bulanarak çanak çömlek yapmak; mağara otellerde konaklamak…

Çocuklara büyülü bir atmosfer
Bu coğrafya cömertliğiyle, büyükleri olduğu kadar çocukları da büyüler. Kapadokya’nın çok gezilmeyen ancak kaçırılmaması gerekli bir başka bölgesi de, Ürgüp’e bir saatlik mesafedeki Ihlara Vadisi’nin sağ ayağının eteğinde, kayaya oyulmuş Selime Katedrali, bölgenin en büyük manastırı. Tüf kayaların arasındaki dar geçitleri, tünelleri ve yumuşak kıvrımlı kaya formasyonlarıyla, burası sürprizlerle doludur ve bir çocuk için son derece eğlencelidir. Buraya gelmişken Ihlara Vadisi’ni de kaçırmamalı. Çayın kıyısındaki restoranlardan birinde yemek molası vermek keyifli. Sütte kavrulan meşhur kabak çekirdeği leziz bir yerel tad.

RENKLİ KANATLARIN DÜNYASINDA / KONYA
Türkiye’nin ilk kelebek müzesi… 56 futbol sahası büyüklüğünde. Konya Tropikal Kelebek Bahçesi ve Böcek Müzesi, sıradışı bir keşif. Yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de bambaşka bir dünyanın şaşırtıcı ve eğitici hikayeleriyle dolu. Avrupa’nın en büyük kelebek uçuş alanına sahip Tropikal Kelebek Bahçesi’ndeki serada kelebekler özgürce uçabiliyor. Kelebek davranışı ve kelebek sınıflandırması vitrinleri ile varoluşundan ölümüne kelebeğin her anına yakınlaşmak mümkün. Kelebek ve böcekler kendi yaşam alanlarında gözlemleniyor.

Kelebekler hakkında herşey
Burada üretilen kelebek koleksiyonlarının dünyanın dört bir yanına ihraç edilmesi ve 10 bin kelebeğin bir araya getirileceği merkezin aynı zamanda dünyanın en büyük kelebek bankaları arasına girmesi de planlanıyor. Çocuklar, eğitim sınıfında Benekli, Pırpır, Sivri, Uzun ve Vızvız gibi doğa eğitimleri alabiliyorlar ayrıca tropikal doğadan 15 tür kelebeğin yanısıra papağanları da görebiliyorlar. Kelebekler Vadisi Parkı’nda gezinti yolları, piknik alanları, yapay dağ ve şelale, göletler ve Böcek Müzesi bulunuyor. Kılık değiştirmede usta kelebekler ve dünyanın en büyük geyik böceğinin bulunduğu Tropikal Kelebek Bahçesi, mimarisiyle de göz alıcı.

AVRUPA HAVASI / ESKİŞEHİR
Çocuğunuzla bir Avrupa kentinde gezme antrenmanı yapmak isterseniz, bu neden Eskişehir olmasın? Çocukları en çok etkileyen mekanlardan biri, Sazova Parkı içinde bulunan 3 bin 300 metrekarelik kapalı alana yayılan Masal Şatosu. Çevresi havuzla çevrili şatoda, toplam 26 kule ve teras var. Kulelerden sekizi, Türkiye’nin ünlü kulelerinin benzeri. Parkı trenle gezebilir, duraklarda inip tekrar binebilirsiniz. Evvel Zaman Sokağı başka bir dünya, burada masal kahramanları cirit atarken, turlara da katılmak mümkün. Korsanların yaşamına bir göz atmak için, ahşap tekne görünümündeki Korsan Gemisi’ne uğramalı.

Türkiye’deki en büyük planetaryum Sabancı Uzay Evi’nde. Tam Kubbe Macerası ile çocuklar mekan ve zaman yolculuğu yapıyor, üç boyutlu filmleri, NASA ve ESA’dan alınan gerçek zamanlı uzay görüntüleri üzerine anlatımlar izleyebiliyorlar. Turların bilim iletişimcileri tarafından yapıldığı Bilim Deney Merkezi’nde ise ses, basınç, denge, mekanik gibi kavramlar üzerine hayata dair örnekler veriliyor, deprem simülatörüyle deprem anında ne yapılması gerektiği anlatılıyor.

Devrim arabası TÜLOMSAŞ’ta
Türkiye’nin ilk yapay plajı Kentpark’ta. Burada ayrıca oyun alanları, süs balıklarının bulunduğu bir gölet ve at binmeye meraklı çocuklar arasında revaçta olan bir manej de bulunuyor. Balmumu Heykel Müzesi, atölyelerin düzenlendiği Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, kentin eski yerleşim yeri Odunpazarı, Türkiye’nin ürettiği ilk yerli araba olan Devrim Otomobili’nin sergilendiği TÜLOMSAŞ, farklı coğrafyalardan getirilen balıkların olduğu Eti Sualtı Dünyası ve Havacılık Müzesi de görülebilir. Hava güzelse, Porsuk Çayı’nda tekne turu ya da daha da ilginci gondol sefası çocukları neşelendirecektir. Ağzının tadını bilen çocuklar içinse, kentin geleneksel tadı çiğbörek, boza, Balaban kebabı, Eskişehir deneyimini tamamlar.

BÜYÜK KENT, MASAL KENT / İSTANBUL
İstanbul tüm kaosuna rağmen çocukların gözünde masal kent olma özelliğini kaybetmiyor. Son yıllarda çocuklar, AVM’lere mecbur bırakıldıysa da, yine de farklı alanlarda aktivite mümkün. Kemerburgaz yolu üzerinde, Türkiye’nin orman içinde yer alan en büyük doğa macera parkı Forestanbul’da, uzun macera ip parkuru, paitnball, tırmanma duvarı ve okçuluk gibi alanlar adrenalinle eğlenceyi birarada yaşatıyor.

Miniatürk’te Anadolu turu
Türkiye’nin kaydadeğer bina ve tarihi eserlerinin bire 25 ölçekli maketlerinin yer aldığı Sütlüce’deki Miniatürk, adeta gezenlere bir Anadolu turu yaptırıyor. O tarafa gitmişken Haliç’in kıyısındaki Rahmi M. Koç Müzesi’ni de kaçırmamalı. Vagonlardan antika arabalara, denizaltından eski bisikletlere, farklı ülke ve dönemlere ait, endüstri ve mühendislikle ilgili objelerin arasında tam bir zaman tüneli yolculuğu. Ayrıca neyin nasıl çalıştığını deneyimlemek de mümkün. Haftasonu Fenerbahçe Vapuru’nda boyama, enerji, astronomi, heykel, kukla, film, denizcilik, dans ve drama atölyeleri yapılıyor. Planeteryum- Keşif Küresi, denizaltı, nostaljik demiryolu seferi, tekne ile Haliç turları en çok ilgi gören aktiviteler.

Oyuncak Müzesi
Göztepe’de bulunan İstanbul Oyuncak Müzesi, kurucusu yazar Sunay Akın’ın nevi şahsına münhasır karakteriyle, çocuklar için daha da çekici bir mekan. Gerek dekoru gerekse sergi sunumuyla özel olan müzede, 1700’lü yıllardan bugüne oyuncak tarihinin ilginç örnekleri sergileniyor. Üsküdar’daki Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, Türkiye’de bir ilk. Uçurtma atölyelerine katılan çocuklar kendi uçurtmalarını yapıp sonra da uçurabiliyorlar. Dünya çapında üne sahip, Gülhane’deki İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin Çocuk Müzesi bölümünde, çanak-çömlek yapımı, yazının ve paranın icadı gibi tarihte yaşanan ilklerle ilgili eserlere ve canlandırmalara yer veriliyor.

İTÜ Bilim Merkezi ve diğerleri…
Optik yanılsama, mekanik, enerji, matematik, uzay, uçak, titreşim, dalga, ses ve fizik ile ilgili teorileri uygulamayla gösteren İTÜ Bilim Merkezi; atölyelerin düzenlendiği Paşabahçe Cam Atölyesi; Forum İstanbul’daki Jurassic Land; Florya’daki Sualtı Eğlence Parkları İstanbul Akvaryum ve Sealife; Türkiye’nin ilk kapalı kayak ve kar oyunları merkezi Snowpark; Osmanlı mirasını aktaran Ottomanya İnteraktif Osmanlı Müzesi; Türkiye’nin ilk kapalı tema parkı Moi Park; Beykoz’daki Kelebek Çiftliği; çocukların yeni mesleklerle tanıştığı ve onları gerçek hayata hazırlayan KidZania İstanbul’un çocuklara sunduğu seçeneklerden…