‘ÇOK’ YÜKSEK HIZLI TREN RAYLARA İNDİ

TCDD tarafından Almanya’ya sipariş verilen ve test sürüşleri tamamlanan Çok Yüksek Hızlı Tren (ÇYHT), Ankara-Konya hattında hizmete girdi.Yeni Çok Yüksek Hızlı Tren, mevcut ve ilerde açılması planlanan YHT hatlarında da kullanılacak.

Yüksek güvenlikli
İleri teknoloji ürünü ÇYHT seti, mevcut YHT setlerinde olduğu gibi yüksek güvenlik sistemleriyle donatıldı. Saatte 320 kilometreye kadar hız yapabilen set 8 vagon ve 444 yolcu kapasiteli. Yolcu koltuklarının 111’i business, 333’ü ekonomi sınıfından oluşuyor. Business bölümleri 2+1, ekonomi bölümleri ise 2+2 düzeninde tasarlandı.

Sette ayrıca, 16 kişi oturma kapasiteli restoran, 2 adet tekerlekli sandalye yeri, vagon tavanlarında yolcu bilgilendirme amaçlı monitörler ve engelli yolculara yönelik alanlarda personel ile iletişim sağlanması için dâhili telefonlar yer alıyor.

Yolculardan tam not aldı
ÇYHT setine ilk bileti alan yolcu Soydan Görgülü, “Rengiyle, görünüşüyle ve konforuyla yeni treni çok beğendim. Yolculara kaliteli hizmet sundukları için TCDD’ye teşekkür ediyorum. Ayrıca YHT hatlarının yaygınlaştırmasını istiyorum.” dedi.

Eğitim almak amacıyla 18 kişilik polis ekibi olarak Ankara’ya geldiklerini söyleyen Pakistanlı Ejaz Rasool ise, “İlk kez Çok Yüksek Hızlı Trene biniyoruz. Aynı trenlerin bizim ülkemizde de olmasını istiyoruz.” dedi.

ÇYHT’nin rengi, halk oylaması ile ‘turkuaz’ oldu.