‘ÇOK’ YÜKSEK HIZLI TREN SEFERLERE BAŞLADI

Çelik raylar üzerinde 2009 yılında Ankara-Eskişehir hattı ile başlattığımız yüksek hız yarışını, yüksek tempoyla devam ettiriyoruz.

Modern ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de büyük metropoller arasında konforlu, yüksek güvenlikli ve yüksek hızlı ulaşım hizmetleri sunmak adına yüksek hızlı tren işletmeciliğine geçtik. Ankara-Eskişehir hattı ile başlayan yüksek hızlı yolculuğumuz, Konya ve İstanbul hatları ile devam ederek,  içinden yüksek hızlı tren geçen illerin toplam nüfusa oranı yüzde 32’ye ulaştı.

Halen işletmekte olduğumuz 1.213 kilometrelik yüksek hızlı tren hattından başka 1.906 kilometre yeni yüksek hızlı tren hattının inşası proje ve inşaat işleri de devam ediyor. İnşa çalışmaları devam eden ve yapımı planlanan yüksek hızlı tren hatları tamamlandığında, içinden yüksek hızlı tren geçen illerin toplam nüfusa oranı oran yüzde 48’e ulaşacak.

Ayrıca, altyapısı 300 kilometre hıza uygun olarak inşa edilen Ankara-Konya hattı ile 350 kilometre hıza uygun olarak inşa edilmesi planlanan Ankara-İstanbul hatlarında hizmet vermek üzere Çok Yüksek Hızlı Tren setleri temin ediyoruz.

Bu kapsamda, ilk etapta temin edilen yedi adet Çok Yüksek Hızlı Tren setlerinden ilkinin üretim ve test aşamaları tamamlanarak, Ankara-Konya hattında yolcularımızın hizmetine sunuldu.

Diğer setlerimiz gibi yüksek güvenlik sistemleriyle donatılan, büyüleyici turkuaz renk tonu baskın hale getirilmiş yeni Çok Yüksek Hızlı Trenimiz, yolcularımızın da büyük beğenisini kazandı.

TCDD olarak, Türkiye’nin dört bir yanında hayata geçirdiğimiz projelerimizin ana unsurunu oluşturan insanımıza sunduğumuz hizmetlerin kalitesini arttırabilmek için yenilikçi ulaştırma çözümlerini üretmeye devam edeceğiz.

Güvenli, hızlı ve konforlu yolculuklar…