CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU

CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU

Kurtuluş mücadelesinin ardından, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni kurmuştu. Sıra yeni bir devletin inşasındaydı.

29 Ekim günü Atatürk, milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan ‘Cumhuriyet’ önergesini TBMM’ye sundu. Meclis’in önergeyi kabul etmesiyle; Türkiye Devleti’nin yeni yönetimi biçimi Cumhuriyet, yeni ismi “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” olarak belirlendi. Atatürk, kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı oldu. Aynı gece bu ilan, atılan 101 pare top ile kutlandı. 1924 yılında da cumhuriyetin ilanı şenliklerle kutlandı.

Ne zaman milli bayram oldu?
Dışişleri Bakanlığı 2 Şubat 1925’te bir kanun teklifi hazırlayarak, 29 Ekim tarihlerinin her yıl ‘milli bayram’ olarak kutlanmasını önerdi. Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelenen teklif, 19 Nisan’da TBMM tarafından kabul edildi. Karar sonucunda; 29 Ekim, 1925’ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaya başlandı.

92. yıl
“Tek bir egemenlik var, o da milli egemenliktir. Milletin egemenliğini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkesi, 92 yıldır yaşatılıyor.