DACHAU – ÖLÜM KAMPI MÜZESİ

DACHAU – ÖLÜM KAMPI MÜZESİ

ALMANYA’DA 23 TÜRKİYE VATANDAŞINA DA MEZAR OLAN NAZİLERİN İLK ÖLÜM KAMPI MÜZEYE ÇEVRİLDİ

Nazi Almanyası’nda açılan ilk toplama kampı. Nazilerin ilk ölüm kampı olarak nitelenen Dachau bugün katliamların sembolü olarak düzenlenmiş bir anma müzesi olarak ziyaretçilere açık.

Dachau, 22 Mart 1933’te Almanya’nın güneyinde bulunan Bavyera eyaletine bağlı Münih’in yaklaşık 16 km (9,9 mil) kuzeybatısında yer alan bölgede, terk edilmiş bir barut ve mühimmat fabrikası arazisinde açıldı.

Başta Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi ve Alman Ulusal Halk Partisi ile koalisyon hükümeti tarafından kurulan ilk düzenli toplama kampı olan Dachau, siyasi suçluları mahkûm etmek amacını taşıyordu. Ardından dönemin Münih Polis Şefi Heinrich Himmler’in önerisiyle, holokost sırasında burası binlerce kişinin işkence edildiği, öldürüldüğü bir toplama kampı oldu. Kamp Nazilerin Avrupa’nın çeşitli yerlerinden topladığı aralarında 23 Türkiye vatandaşının da bulunduğu 45 bin kişiye mezar oldu.

Kampta hayatta kalanlar, 29 Nisan 1945’te ABD Kara Kuvvetleri’ne bağlı 42. Piyade Tümeni ve diğer 7. Ordu birlikleri tarafından kurtarılmıştı. O tarihte kampta 33 ülkeden 200 bin kişiden fazla mahkûm vardı.

Almanlar kampın kapatılmasının ardından bölgede bir anma anıtı yaptılar ve kampı müzeleştirdiler. Ziyaretçiler, üzerinde “çalışmak özgürleştirir / arbeit macht frei” yazılı demir kapıdan giriyor içeriye.  Hemen burada, zamanında kampa getirilen insanların ulaşımını sağlayan yolun kalıntıları gözüküyor.

Yine ziyaretçiler için kamp orjinaline yakın haliyle korunurken, o dönemden fotoğraflar da sergilenenler arasında bulunuyor.   Müzede Nazi dönemine dair çok ayrıntılı bilgilerin yanı sıra, Avrupa’daki diğer kamplar hakkında ve dönemin Almanya’sı hakkında da bilgiler var.

Ölümler ve işkenceleri yeniden hissetmemenin imkânsız olduğu müzede bundan on yıllar öncesinde yaşanan vahşilik ve katliamlara yeniden tanıklık ediyor ziyaretçiler.