Dekorasyona Japon Stili Dokunuş

Dekorasyona Japon Stili Dokunuş

Günümüzde hızlı yaşam huzur arayışını tetikliyor. Evlerdeki huzur arayışı da dekorasyonlara yansıyor. Japonizim Akımı ve Uzakdoğu’nun Zen Felsefesinin harmanlanması ile rafine bir dokunuş yaratmak mümkün…

Şehirli insan, yaşam sanatını tasarlarken yeni stil algoritmalarının peşinde bir bakış açısına sahip.

Günümüzde evler, ilhamını doğunun bilgeliğinden alan rafine kurgularla dekore edilir hale geldi. Doğal tasarımlara entegre edilmiş iç mekânlar yaygınlaşırken, Japonların rafine yaklaşımları ev dekorasyonunun ilham kaynağı oluyor. Bu yıl dekorasyon dünyasına damgasını vurması beklenen yeni Japonizm akımı, İskandinavların fonksiyonel tasarımlarını Uzakdoğu’nun zen felsefesiyle harmanlanıyor. Rafine bir yaklaşım, zanaatkar dokunuşlar, gösterişsiz zenginlik, sürdürülebilirlik ve akıcılık Japonizmin dekorasyona yansıyan stil kodlarını oluşturuyor.

AZALARAK ÇOĞALIN

Japon stili denilince tatami minderler, shoji paravanlar, Bonsai’ler ve lake konsollar ilk akla gelenler oluyor. Sadeleşerek, mutluluğun formülünün evde yapılan basit düzenlemelerden ve keyif odaklı tasarımlardan geçtiğine dikkat çekilirken, azalarak çoğalma mantığıyla dekorasyonların düzenlenmesi öneriliyor. Bu akımda, yalınlığa, basitliğe ve fonksiyonelliğe yönelim artıyor.

ZEN STİLİ

Uzakdoğu kültürü, felsefesiyle, mistisizmiyle, yaşam tarzıyla hayatımızın her alanında kendini hissettiriyor. Ruh dinginliğimiz ve hayata bakışımızda ekili olan Uzakdoğu felsefesi dekorasyon alanında da Zen felsefesi ile kendini gösteriyor. Zen felsefesinin temelinde diğer Uzakdoğu felsefelerinde olduğu gibi sadelik ve uyum yatıyor, dekorasyonda kendini minimalist ögelerle, sadelikle gösteriyor.

HEYKESLİ FORMLAR

Evin salon, oturma odası gibi bölümlerinde sadeliğin yanı sıra sanatsal dokunuşlar yapmak da mümkün.

İskandinav tarzı ile şekillenen, mekanlara sanatsal bir boyut kazandıran yeni aydınlatma tasarımları ışığa bir form verme fikrinden ortaya çıkıyor.

Aydınlatma tasarımlarında bakır, pirinç, üfleme cam gibi doğal malzemeler kullanılıyor.

Ayrıca bükülen, kıvrılan pirinç malzemesi ince formlardaki aydınlatmalara heykelsi bir görünüm kazandırabiliyor.

 

 

YATAK ODALARI

Özellikle yatak odalarında rahatlıkla uygulanabilen Zen Stili dekorasyon, doğal malzemeler ve az eşya kullanımı felsefesine dayanıyor.

Zen yatak odasını dekore ederken oldukça sade ve az mobilya ile biraz da Uzakdoğu çağrışımlı aksesuarlardan yararlanılabilir. Renk olarak ise açık tonlar hatta beyaz tercih edilmeli. Yer yatağının da unutulmaması gerekir. Günümüzde mobilya markaları yer yatağını çağrıştıran hafif yükseltili bir tabana sahip yatak modellerini tasarımlarında kullanıyorlar.

YİN VE YANG DENGESİ

Zen dekorasyonda Uzakdoğu kökenli bitkiler kullanılabilir, heykel ve fenerlerle dekorasyon zenginleştirilebilir. Duvarlarda ise yine Uzakdoğu’yu çağrıştıran çiçek desenlerinin olduğu duvar kağıdı ya da boyalar tercih edilebilir.

Yin ve yang yaşamdaki zıtlıkların dengesini anlatır. Doğadaki her şey, her olgu zıddıyla birlikte oluşur, birbirini tamamlar. Kullandığınız renk ve malzemeler ile yin ve yang’ı dengeleyebilirsiniz.