DEKORASYONDA BAHAR DOKUNUŞLARI

DEKORASYONDA BAHAR DOKUNUŞLARI

Bahar ayları ile birlikte evlerde dekorasyon değişikliği ve bahar temizliği yapma dönemi de geldi. Evinizin, daha ferah, neşe ve huzur dolu bir havaya kavuşması için duvarlardan aydınlatmalara kadar küçük dokunuşlara ihtiyacı olabilir. Yeni mobilyalar almadan da dekorasyonunuzu yenileyip evinizde farklı bir hava yaratabilirsiniz.

İşte önerilerimiz:

DUVARLAR RENKLENSİN
Genel olarak evlerde kum beji, ıslak kum, beyaz gibi açık renkler temizlik hissi ile birlikte aydınlık bir görünüm sağlıyor. Ancak belirleyeceğiniz canlı bir rengi duvarlarınızdan birinde kullanarak, evinizin atmosferini daha renkli ve neşeli bir hale getirebilirsiniz. Burada temel çıkış noktanız size baharı anımsatan bir kumaş veya obje olabilir.

UYGUN AYDINLATMA SEÇİN
Evinizin havasını değiştirirken aydınlatma seçimine de dikkat etmelisiniz. Örneğin tavandan yapılan aydınlatmaların evinizi basık ve kasvetli gösterdiği gerçeğini unutmayın. Bunun için evinizdeki en renkli ve enerjik köşeye yerleştireceğiniz yerden aydınlatma sağlayan abajur ile odanızın tüm ruhunu değiştirip mekânınıza dinamizm katabilirsiniz.

EŞYALARIN YERLERİYLE OYNAYIN
Bir evin ferah görünmesini sağlamanın en önemli yolu az ve işlevsel eşyalar kullanmak, gereksiz süs eşyalarından uzak durmaktır. Salonunuzun merkezinde duran sehpa, gazetelik gibi eşyaları odanızın kenarlarına taşıyın. Böylece odanızın daha ferah ve büyük görünmesini sağlarsınız. Eşyaları duvara yapıştırmak yerine duvardan biraz uzaklaştırarak odaya derinlik kazandırabilirsiniz.

TABLO KULLANIN
Evinizin odalarına beğendiğiniz ressamların imitasyon tablolarını, gösterişli çerçevelerle tamamlayıp asarak farklı bir hava yakalayabilirsiniz. Özellikle uzun koridorlarda kullanılan birkaç tabloyla evinize daha zengin bir hava katabilirsiniz. Mobilyalı odalarda tabloları duvarlara asarken mobilyalardan 20-25 cm daha yükseğe gelecek şekilde konumlandırmak daha iyi bir görünüm elde edilmesini sağlayacaktır.

FAZLALIKLARI ATIN
Evinizde dağınıklık yaratan eski dergi, gazete, gereksiz oyuncaklar gibi fazlalıkları atın. Böylece eviniz hem düzene kavuşmuş olur hem de yeni dekorasyon fikirlerini uygulayabileceğiniz alan elde etmiş olursunuz.

AYNA KULLANIN
Özellikle küçük mekânlarda alan derinliği yaratmak için boy aynası kullanabilirsiniz. Böylece mekânınız daha geniş, daha ferah ve daha aydınlık görünecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus bu aynaların temizliğinin iyi yapılmasıdır. Ayrıca ışığı yansıtabilecekleri bir şekilde konumlandırılmaları da önem taşıyor.

ÇİÇEK YETİŞTİRİN
Evinizde daha sıcak ve huzurlu bir hava yakalamanın bir diğer yolu da canlı çiçek yetiştirmektir. Örneğin mutfağınızın ya da salonunuzun ışık gören bir köşesinde oluşturacağınız bir çiçek vahası dekorasyonunuzu renklendirmenizin yanı sıra kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

BUNLARI YAPMAYIN!

  • Evinizde çok eşya tutmayın.
  • Duvarlarınızda karanlık renkler kullanmayın.
  • Kalabalık süs eşyalarından uzak durun.

BUNLARI YAPIN!

  • Sadece kullandığınız eşyalara evinizde yer verin.
  • Açık renk boya ve yer kaplamaları kullanın.
  • Büyük aksesuarları tercih edin.