DEKORASYONDA ÇEVRECİ ÜRÜNLER ÖMRÜ UZATIYOR

Sağlıklı ve uzun bir yaşamın sırrı, yaşadığımız mekanların sağlığımıza zarar vermeyen ekolojik ürünlerle dekore edilmesinden geçiyor. Duvarlarda kullanılan boyadan yer döşemelerine kadar sağlığımızı koruyan çevreci ürünlerle daha sağlıklı ve uzun bir ömür sürmek mümkün. Peki dekorasyonda hangi çevreci ürünler kullanılmalı?

BAMBU VE PAMUKLU
Kimyevi maddeler yaşamımızın her alanına girdi. Öyle ki; başımızı koyduğumuz yastıktan duvardaki boyaya kadar her yerde mevcutlar. Bu nedenle geleceğimiz adına daha dikkatli davranmamız gerekiyor. Havlu, nevresim, bornoz gibi ev tekstili ürünlerin, döşemelik kumaşlar ve yataklarınızın bambu ya da pamuklu olmasına; doğal boyaların kullanıldığı ürünlerden oluşmasına dikkat etmelisiniz.

DOĞRU BOYA SEÇİN
Sağlıklı bir yaşam için, duvar boyası seçimi büyük önem taşıyor. Çevre dostu, Solvent maddesi içermeyen boyalar kokusuz olduğu için hem bize hem de çevreye zarar vermiyor.

ELEKTRONİK ALETLERİ DOĞRU YERE KOYUN

Ekolojik dekorasyonda satın alacağımız eşyaların içeriği kadar, evlerde kullanıldıkları yerler de oldukça önemli. Radyasyon yayan ve manyetik alan yaratan televizyon, bilgisayar, video gibi elektronik aletlerin özellikle yatak odalarında bulunmamasına özen gösterilmeli.

PLASTİK YERİNE AHŞAP
Halılardan mutfak dolaplarına ve porselen yemek takımlarına kadar hayatımızı kolaylaştıran birçok üründe zararlı maddeler kullanılıyor. Peki, biz kendimizi ve çevremizi korumak için neler yapmalıyız? Dolaptan koltuğa tüm mobilyalarda plastik yerine ahşap malzemeleri tercih etmemiz sağlığımızı birçok tehlikeden koruyor. Öncelikle uçucu organik kimyasallar yayan sentetik halılar; köpük, lateks ya da plastikten yapılan malzemelerden uzak durmalıyız. Bunlar yerine ahşap, seramik ya da mantar tabanlıları tercih etmeliyiz.

EKOLOJİK ÜRÜNLER
Ekolojik ürünler toksik maddelerden arınmış oldukları için sağlıklı bir hayat sunuyor. Ev dekorasyonunda doğallığı ve sağlığı yakalamak için göz önünde bulundurulacak en önemli detay kullanılan kumaşlardır. Örneğin; kök boya ile dokunmuş halılar, keten perdeler, koltuklarda kullanılan pamuklu kumaşlar çevreyi ve kendimizi korumak adına önemli adımlar arasında yer alıyor.