DEKORASYONDA EVİNİZİN 5 DUYUSU

Dünyayı, görme, dokunma, koklama, duyma ve tatma gibi beş duyumuzdan bize ulaşan bilgiler vasıtasıyla algılarız. Yaşam alanlarımızı da beş duyuyla kurar, hatırlar ve özleriz. Dış dünya ile ilişkilerimizi yöneten beş duyumuzu evimizde de uyguluyoruz. Öyle ki, her evin 5 duyuya hitap eden bir yanı var. Eskiden yaşadığımız bir evi kokusuyla hatırlarız hatta yaşadığımız keyifli anları bir melodi ile anımsayıp yüzümüzde bir gülümseme oluşur…

Zevklerimizi ince detaylarına kadar aktardığımız evimizin beş duyuya hitap eden bir kişiliği de var. Gündelik rutinde bunu fark etmemiş olabilirsiniz. Ama dikkatli düşündüğünüzde yaşayıp tadını çıkardığınızı fark edebilirsiniz. Peki, evimizin 5 duyusu neler? İşte bu sorunun yanıtı:

GÖRME
Bir evin ilk bakışta göze çarpan estetik ögesi renk uyumudur. Bir eve girdiğinizde gördüğünüz renk ahengi evlerin görme duyusuna hitap eder. Lavanta tonları ile huzur bulan ruhumuz parlak sarı ile coşar, pastel mavilerle sakinleşirken canlı yeşillerle tazelenir. Renkler evlerin gözleridir; bir evdeki renk uyumu kişilerin evlerini sevmelerine ya da sevmemelerinde oldukça etkilidir. Bu nedenle uyumlu ve enerji veren renklerin kullanımı önemlidir.

DUYMA
Müzik seçimleri ev sahiplerinin zevklerini ve ruh hallerini yansıtırken bir evde çalınan müzik dışarıdan rahatsız eden seslerin gelmesini de engelleyecektir. Bir evin kapısı açıldığında dışarıdan gelen gürültü ya da kuş sesleri de o evin duyma duyusuna hitap eder. Örneğin keyifli bir kahvaltı ya da dostlarınızla yediğiniz yemeği çalınan keyifli bir müzikle hatırlayabilirsiniz. Belki de balkonunuzda kuş sesleri eşliğinde içtiğiniz bir beş çayının tadı hala damağınızda olabilir… Yaşadığımız evleri orayı anımsatan melodilerle özleriz. Bu nedenle evinizde keyifli saatlerinizi melodilerle tamamlamanız öneriliyor.

DOKUNMA
Evlerimizin dokunma duyusunun karşılığı tekstiller oluyor. Örneğin pelüş, yapay kürk gibi dokular tazelik duygusunu harekete geçiriyor. Yumuşacık rahat kanepenin üzerinde yünlü battaniyelerin altında kıvrılıp film izlemek dokunma duyusuna hitap ettiği için hafızanızda güzel bir his bırakıyor. Yatağınızda kullandığınız ipek saten çarşaf ve nevresimler de uyurken serinlik ve huzur vererek dokunma duyunuza hitap ederken evinizin duyularını size anımsatır.

KOKU ALMA
Kimi evler sabun, kimi evler çiçek kokar. Kokulu mumlar, tütsüler evinizin koku alma duyusuna hizmet ederken koku kimliğinin oluşmasına da yardımcı olur.

Kahve kokusu, kek kokusu, yeni pişen yemeğin kokusu bir evin yaşam tarzını göstermenin yanı sıra zihinlere kazınarak koku alma duyusuna hitap eder.

Günümüzde tekstil şirketlerinden otellere kadar marka kimliği yaratmak üzere kokular kullanılıyor. Siz de bir koku seçerek kendi evinizin koku kimliğini oluşturabilirsiniz.

TAT ALMA
Yaşadığımız evlerimizin tat alma duyusu sofralardır. Yemek odaları ya da mutfaklarımız tasarımları, renkleri ve kullanılan işlevsel mobilyalarla yemek yemeyi hızlı yapılması gereken bir eylemden keyifli bir etkinliğe dönüştürebilir. Bir sofrada lezzetli yemekler önemlidir ama bunun yanı sıra kullanılan tabakların ve masa örtülerinin iyi bir sunum eşliğinde yapılması da yemeği ayrı bir keyfe dönüştürecektir. Özel sofra takımları, kesme çiçekler ve güzel bir sunumla yenilen yemekler akılda daha kalıcı olmayı sağlayacaktır.