DEKORASYONDA HANGİ RENK HANGİ DUYGUYU TETİKLİYOR?

DEKORASYONDA HANGİ RENK HANGİ DUYGUYU TETİKLİYOR?

Evinizin dekorasyonunda renklerin büyüsünden, olumlu etkilerinden yararlanabilirsiniz. Ancak renkleri kullanırken bazı püf noktalara dikkat edilmeli.

Örneğin yatak odanızı baştan sona siyah ve kırmızı renklerle dekore etmek sizi depresif yapabilir. Siyah ve kırmızıyı sevenlerin bu renkleri biblo, abajur, tablo gibi objelerde kullanmaları öneriliyor.

Evlerin duvarlarında, mobilyalarda ya da genel dekorasyonunda tercih edilmesi gereken renklerin başında ise daha çok dinginliği ve huzuru hatırlatan lila, mavi, yeşil ve pembe geliyor.

Renkler ve etkileri şöyle:

KIRMIZI
Heyecan veren kırmızı, bebeklerin gördüğü ilk renk olurken, çok renkli bir tabloda ilk fark edilen renktir. Ev dekorasyonunda dengeli kullanılması tavsiye edilen kırmızı, yoğun kullanılması halinde gerginlik verir.

SARI
Mutluluk veren, sakinleştiren sarının yumuşak tonları ev dekorasyonunda özellikle salonlar için çok uygundur. Fazla kullanılması sinirlilik yapabilir. Sarının koyu tonlarıyla döşenmiş odalarda bebeklerin daha fazla ağladıkları tespit edilmiş.

YEŞİL
Doğayı temsil eden yeşil, teskin edici ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Dengeli kullanımı göze hitap eder, iç mekânda hayal gücünü tetiklediği için mutfaklarda kullanılmalı.

MAVİ
Dekorasyonda kullanılan açık tonlardaki mavi insanı rahatlatır. Mavi tonlarda boyanan yatak odası insan üzerinde dinlendirici etki yaratırken koyu tonları iç karartıcı ve soğuktur. Mavi tonlarındaki koltuğunuzu turuncu aksesuar ya da yastıklarla kombinleyip denge sağlayabilirsiniz.

BEYAZ
Saflığın ve temizliğin rengi olan beyaz, ev dekorasyonu konusunda en popüler renktir. Dengeyi, temizliği temsil ettiği için evin her yerinde kullanılabilir.

PEMBE
En romantik renk olan pembe, sakinlik ve huzur veren bir renktir. Çocuk odalarında hafif tonlarının kullanılması idealdir.

MOR
Asaletin rengi olan mor, zenginlik ve zarafeti simgeler. Evlerin salon dekorasyonunda kullanımı önerilen rengin yoğun kullanılması gözü yorup suni bir görüntü verebilir.

KAHVERENGİ
Toprağın ve ahşabın doğal rengi olan kahverengi sağlamlık ve güvenilirlik hissi verir. Dekorasyonda açık ve dengeli tonları rahatlık, huzur gibi sıcak hisler verir. Bazı tonları ise insanlarda üzüntüyü çağrıştırırken aynı zamanda eşyalarda yıpranmışlık ve eskimişlik havası verir.