DEKORASYONDA MİNİMALİZİM

DEKORASYONDA MİNİMALİZİM

GÜNÜMÜZDE TEKNOLOJİ GELİŞTİKÇE İNSAN HAYATINDA DA DEĞİŞİM YAŞANIYOR. İNSANLAR ARTIK ESKİNİN EŞYA YOĞUN EVLERİ YERİNE MİNİMALİST EVLERİ TERCİH EDİYOR.

İnsan yaşamı baş döndüren bir hızla gelişiyor ve değişiyor. Eski beklentilerimizin ve beğenilerimizin yerini yenileri alıyor. Bunlardan biri de sadeleşme. İnsanlar eskisi gibi çok mobilyanın bulunduğu, bol bol biblolarla süslenmiş kalabalık evler yerine abartıdan uzak, fazlalıkların olmadığı evleri tercih ediyor. Aslında bu trendin doğmasında kalabalık metropollerde yaşanan karmaşadan uzaklaşma arzusu yatıyor. Çünkü şehirler kalabalıklaşıp insanları yordukça evlerdeki dekorasyon da giderek sadeleşiyor ve sakinleşiyor. Şehrin yoruculuğundan uzaklaşmak mı, yoksa sadeleşen zevklerimiz etkisiyle mi bilinmez ancak evler gittikçe yalın ve sakin bir ifade alıyor… Bu tarzın adı da minimalizm. Minimalizm nedir, bir evin minimalist olması için neler yapılması gerekiyor? İşte bunların yanıtı:

AZ ALAN
Dekorasyon noktasında sadeliği ile dikkatleri çeken metropol evlerinde çok alan bulunmadığı için; en cazip gelen tarz minimalizm oluyor. Minimalizm, sadeliğin ve nesnelerin öne çıktığı, dizayn edilen alana ferah ve düzenli bir hava getiren bir tarz olarak tanımlanabilir.

Minimalist yaklaşım, şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyenler için sade, sakin ve derli toplu bir ev oluşturmanızı sağlayabilir. Abartısızdır ve sizi rahatlatır. Evinize düzen getirmekle kalmayıp, onun modern ve organize görüntüye sahip olmasını da sağlayacaktır.

NÖTR RENKLER
Renk konusu dekorasyonunuzun her adımında çok önemlidir çünkü çok fazla renk ve desen çok kalabalık, göz yorucu bir görüntüye sebep olabilir. O nedenle uzmanlar nötr renkler tercih etmenizi öneriyor. Minimalist dekorasyonlarda daha çok beyaz, krem, bej ve kahverenginin açık tonları kullanılmalıdır. Genellikle tek rengin hakim olduğu bu tarzda diğer bir rengi sadece detaylarda kullanıp veya aynı nötr rengin birbiriyle yakın tonlarıyla dizayn yapabilirsiniz.

DENGENİN ÖNEMİ
Minimalist tasarımlarda denge çok önemlidir. Ev dekorasyonunda kullandığınız eşyaları tezgah, raf ya da duvarlara serpiştirmek yerine benzer aksesuarları belirlenmiş bir alanda toplamanız, gruplamanız gerekir. Her bir grubun denge ya da zıtlıklar yoluyla düzenlenmesi evinize bakış açınızda büyük değişiklikler sağlayacaktır. Örneğin; çerçeveli fotoğrafları, birbirine benzer nesneleri belli bir yerde toplayın. Her duvara tablo asacağınıza, tek bir duvarda, birbirine uyumlu şekilde asılmış birçok tablonuz olsun. Çokluk, içinde gücü barındırır ve birlikte duran bir dizi benzer eşyayla oldukça cesur, ancak düzenli bir anlatım sağlamış olursunuz.

ODAK NOKTASI
Minimalist tarzda eşyaların ortaya çıkmasına ve ışık saçmasına neden olan bir odak noktanız olması gerekiyor. Örneğin sevdiğiniz bir koltuğu salonunuzun merkezine yerleştirin. Evdeki diğer eşyaların bu mobilyaya göre konumlandırılması güçlü bir etki yaratabilir. Modern avize modelleri, spot aydınlatmalar ve LED lambalar kullanarak aydınlatmayı da minimalist tarzda yapabilirsiniz.