Dekorasyonun Özgür Hali: Bohem Tarzı

Dekorasyonun Özgür Hali: Bohem Tarzı

Özgürlük günümüzde insanların en önem verdiği konuların başında geliyor. Bu kavram ev dekorasyonunda da karşımıza çıkıyor. Kimi zaman kuralları yıkıp özgürlüğü ev dekorasyonuna yansıtmak isteyen ‘özgür ruhlar’ın imdadına bohem dekorasyonu yetişiyor.

Peki, nedir bu bohem dekorasyon? Çoğu insan hırpalanmış eski bir eşya satın almak istemez. Ancak bohem dekorasyonun en belirgin özelliklerinden biri tüm eşyaların çok uzun yıllardır kullanılıyormuş gibi bir görünüme sahip olmasıdır. Saçaklı kumaşlar, tığ işi örtüler, mendiller ve çuval bezleri bunlara en güzel örnekler…

Evinde bohem havası oluşturmak isteyenler için birkaç ipucu…

NEREDE BULUNUR?

Bohem tarzı mobilyaları birinci el eşya satan lüks mağazalarda bulamazsınız. Bohem dekorasyona ait parçaları antika dükkânları, ikinci el mağazaları ve butiklerden toplayabilirsiniz. Sanatçılardan ilham alan bohem dekorasyon, genellikle el yapımı ve doğal malzemeleri tercih eder; elde dikilmiş örtüler, heykeller, saksı bitkileri ve daha pek çok aksesuarı bu ürünler arasında sayabiliriz.

KARMAKARIŞIK HİSSİ

Bu tarzda dekore edilen odalar ilk bakışta karmakarışık gibi görünse de dikkatli bakınca kendi içinde bir düzene sahip olduklarını göreceksiniz. Minik kilimler, desenli yastıklar, bol bol tablo ve eski mobilyalar ilk bakışta dikkat çekiyor. Bu odalara değerli vazolar ve antika eşyalar da ekleyebilirsiniz.

ESKİ BİR SANDIK İŞİNİZİ GÖREBİLİR

Bohem dekorasyon denince akıllara değişik aksesuarlar ve rengârenk odalar gelse de aslında sade bir görünüme sahip dekorasyon da oluşturmak mümkün. Bunun için aynı oda içinde birbirinden farklı koltuk modelleri kullanabilirsiniz. Eski bir sandığı orta sehpa haline dönüştürüp ikinci el mağazasından aldığınız bir kilimi yere serebilirsiniz.

SALON VE YEMEK ODASI

Salon ve yemek odasında hem klasik hem de bohem bir etki yaratabilirsiniz. Klasik bir hava katmayı isterseniz halıfleks kullanabilirsiniz. Daha dağınık bir atmosfer yaratmak istiyorsanız farklı boyut ve modellerdeki kilimler bir arada kullanılabilir. Ayrıca bol miktarda tablo ve desenli kumaşlar ile dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

ÇALIŞMA ODANIZ İÇİN…

Bohem dekorasyonu çalışma odanıza da taşımanız mümkün. Bunun için zevkinizi yansıtan güzel bir kitaplık, kitap okumak için rahat koltuklar ve bol miktarda aydınlatma kullanabilirsiniz. Çalışma odanıza eskitilmiş geniş bir masa eklemenizi de öneririz.