DEMİR AĞLARDA SERBESTLEŞME DÖNEMİ BAŞLADI

DEMİR AĞLARDA SERBESTLEŞME DÖNEMİ BAŞLADI

Demiryolu sektörünün serbestleşme sürecinde önemli adımların başında gelen Şebeke Bildirimi yürürlüğe girdi. Şebeke Bildirimiyle birlikte demiryolu sektöründe serbestleşme dönemi resmen başladı.

TCDD tarafından hazırlanan; demiryolu altyapı ağı, erişim koşulları, başvuru, kapasite tahsis süreçleri ve verilen hizmetler ile ücretlendirme konularında gerekli bilgileri içeren Şebeke Bildirimi, 01 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girdi.

Kanun 2013 yılında çıktı

Demiryolu sektörünün serbestleşmesini içeren Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkındaki 6461 sayılı Kanun, 1 Mayıs 2013 tarihinde yürürlüğe girmişti.

Söz konusu Kanun kapsamında; demiryolu altyapı işletmecisi olarak TCDD yeniden yapılandırıldı. Yük ve yolcu taşımacılığı işletmeciliği yapmak üzere TCDD’nin bağlı ortaklığı olarak TCDD Taşımacılık AŞ kuruldu. Özel demiryolu tren işletmeciliğine imkân sağlandı. Özel demiryolu altyapı işletmeciliği teşvik edildi.

TCDD tasarrufundaki demiryolu altyapı kapasitesi için talepte bulunmak isteyen demiryolu tren işletmecilerine, demiryolu altyapısının kullanımına ilişkin genel şart ve koşullar, kapasite tahsisi sürecinde yerine getirilmesi ve göz önünde bulundurulması gereken hususlar, demiryolu altyapısı ve verilen hizmetler, altyapı erişim ücretleri ile TCDD tarafından sağlanan hizmetlerin ücretlendirilmesi hususlarında bilgi vermeyi amaçlayan ilk Şebeke Bildirimi 01 Ocak-10 Aralık 2017 dönemini kapsıyor.