“Demir İpekyolu’na” Merhaba

“Demir İpekyolu’na” Merhaba

Değerli Okurlar,

Kasım ayı 81 yıldır yüreğimize hüznü taşır. 10 Kasım, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışı ve ona duyduğumuz özlemin zirveye çıktığı gündür. Atatürk’ü sevmenin işimize dört elle sarılmak olduğu şuuruyla; Gazimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Kasım ayında TCDD olarak çok farklı bir transit taşımacılık başarısına imza atacağız. Çin’den kalkan 850 metre uzunluğundaki “China Railway Express” Anadolu’yu boydan boya geçip 6 Kasım’da İstanbul’a ulaşacak ve Marmaray’ı kullanarak, İstanbul Boğazı’nın altından Avrupa’ya geçen ilk yük treni unvanını alacak. Aynı zamanda Çin ile Avrupa arasındaki yeni “Demir İpek Yolu’nu” da ilan etmiş olacağız. Ekim ayında Ankara’da gerçekleştirdiğimiz “Orta Asya Demiryolları Zirvesi’nin” ülkemiz için getireceği büyük kazanımların ilk meyvesi olan bu hamlemiz ile yük taşımacılığında ve transit ticaretteki payımızı katlayarak arttıracağız.

Kasım aynı zamanda vefa ayıdır da. Her şeyimizi borçlu olduğumuz öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum. Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı Fuaye alanında 18-24 Kasım tarihleri arasında Milli Eğitim Bakanlığı ile gerçekleştireceğimiz 81 il temsilcisi öğretmenin mesleki çalışmalarının yer alacağı “81 İl 81 İyi Örnek” sergisine yapacağımız katkı, öğretmenlerimize duyduğumuz minnetin küçük bir ifadesi olsun istiyoruz. Bu güzel sergiye siz değerli okurlarımızı da davet etmek istiyorum.

Bütün okurlarımıza mutlu ve huzurlu bir ay diliyorum, sağlıcakla kalın.

Ali İhsan UYGUN

TCDD Genel Müdürü