Demiryolları Aileleri Birleştiriyor

Demiryolları Aileleri Birleştiriyor

Demiryolu en ekonomik ulaşım aracıdır.

Demiryolu konfordur, güvendir.

Demiryolu şiirdir, sanattır, türküdür, kitaptır.

Kısaca demiryolu medeniyettir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri ve Sayın Bakanımızın öncülüğünde gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’mizin her yanına modern demiryolu hizmeti getirmek adına çalışmalarımıza geceli gündüzlü devam ediyoruz.

Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir arasında Yüksek Hızlı Demiryolu, Bursa-Bilecik ve elektrikli olarak işletmeye açtığımız Konya-Karaman hattının devamındaki güney koridorumuzu oluşturan Mersin ve Gaziantep’e kadar uzanan hızlı demiryolunun yapımını da sürdürüyoruz.

Görevlerinin kutsallığını bilerek, halkımıza modern demiryolu hizmeti sunabilme aşkıyla Anadolu’nun zorlu coğrafyasında Ferhat gibi dağları delerek destan yazan çalışma arkadaşlarımı tebrik ediyorum.

Demiryolu taşımacılığı sadece şehirlerarasında değil, şehir içi taşımacılıkta da büyük önem arz ediyor. Bu çalışmalar kapsamında; İstanbul’da Gebze-Halkalı banliyö hatlarımızın inşası tamamlanarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle hizmete açıldı.

Dünyada mühendislik şahikası olarak gösterilen Marmaray Boğaz Tüp Geçişinin tamamlayıcısı olan hattın hizmete girmesiyle birlikte İstanbul’umuzun doğusu ve batısı arasındaki seyahat süresi önemli oranda kısalmış oldu.

Günlük 1 milyon 700 bin yolcu taşıyacak hattın hizmete girmesiyle, şehir içi trafiğinden çekilecek araçların karbon salınımı ve akaryakıt giderlerinin yanı sıra büyük zaman tasarrufu da sağlanmış olacak.

İstasyonlardan metro ve tramvay hatlarına da bağlantı yapılarak şehir içi ulaşımda büyük rahatlama getiren banliyö hattımız aynı zamanda uzun seyahat süresi nedeniyle Avrupa ve Asya yakalarında ayrı ayrı oturmak zorunda kalan parçalanmış aileleri de birleştirecek.

Yolcularımıza Marmaray Boğaz Tüp Geçişinden geçerek Halkalı’ya kadar Yüksek Hızlı Trenlerle de seyahat imkanı sağlayan Gebze-Halkalı banliyö hatlarımızın hayırlı olmasını diliyorum.

İyi yolculuklar…

Ali İhsan UYGUN

TCDD Genel Müdür V.