Demiryolları, İktisadi Krizin Panzehiridir

Demiryolları, İktisadi Krizin Panzehiridir

Sayısız medeniyetlere beşiklik eden bu cennet vatan topraklarında bin yıldır bir ve beraber yaşamış millet olarak çok badireler atlattık.

Hepimizi derinden etkileyen son iktisadi sıkıntıların da üstesinden geleceğimize yürekten inanıyorum.

Her zaman olduğu gibi ülkemizin zor günlerinden kurtuluş reçetesinin başında, istiklal ve istikbalimizin sembolü demiryolları geliyor.

Zira demiryolu, temiz ve ucuz enerji tüketen, yatırım ve bakım maliyetleri düşük; rahat, konforlu ve güvenli ulaşım sistemidir.

Onun içindir ki ülkemizi doğudan batıya, kuzeyden güneye dantel gibi yüksek hızlı ve hızlı demiryolu ağlarıyla örmeye geceli gündüzlü devam ediyoruz.

Yeni demiryolu hatlarının yansıra Ar-Ge çalışmaları ile yerli ve milli üretime büyük önem veriyoruz.

İleri teknoloji gerektiren yüksek hızlı demiryolu inşasında yüzde 90 gibi oldukça yüksek bir yerlilik oranına ulaştık.

Yakın zamana kadar ithal ettiğimiz makas, ray, travers ve bağlantı elemanlarından oluşan demiryolu ray bileşenlerini artık yerli olarak üretip ihraç ederken; yerli vagon, lokomotif ve tren setleri üretiminde de önemli mesafeler kat ettik.

Ana kuruluş olarak teşviklerimizle Sivas, Eskişehir ve Sakarya’da bulunan bağlı ortaklıklarımızda başlattığımız yerli ve milli lokomotif, yük vagonu ve dizel tren setleri üretimini başarıyla sürdürerek ülkemiz ekonomisine büyük katkı sağlıyoruz.

Tüm ürünlerdeki yerlilik oranlarını olabildiğince yukarı çekerek, ülkemizin cari ağını önlemede lokomotif görevi üstlenme hedefiyle, “Demiryolları refah ve ümran tevlit eder.” diyen demiryolu sevdalısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 80’inci yılında rahmet ve minnetle anıyorum.

İyi yolculuklar…