Demiryollarında 17 Yılda Kat Edilen Mesafe Ve Hedefler

Demiryollarında 17 Yılda Kat Edilen Mesafe Ve Hedefler

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Bakan Yardımcısı Enver İskurt, Bakan Yardımcısı Adil Karaismailoğlu, Ulaştırma Bakanlığı Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Erol Yanar, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Kamuran Yazıcı, Turizm Medikal Derneği Başkanı Sinan İbiş, birçok basın mensubu ve özel konukların katılımıyla, TCDD Kule Restaurant’ta yapılan “Engelsiz Ulaşım, Engelsiz Turizm, Engelsiz Yaşam Projesi” protokol imza töreni ve basın toplantısıyla bir araya geldi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, TCDD Genel Müdürlüğünde düzenlediği “Demiryollarında 17 Yılda Kat Edilen Mesafe ve Hedefler” konulu basın toplantısında, hükümet olarak ilk günden bu yana ulaşım alt yapısının, tüm yaşam alanlarını geliştiren, dönüştüren en temel unsur olduğu gerçeğiyle hareket ettiklerini söyledi.

Vatandaşların geçen 60 senede kaçırdığı treni, YHT ile yakalamasını sağladıklarını anlatan Turhan, “Demiryollarımız, Cumhuriyetin ilk yıllarında olduğu gibi altın yıllarını yaşamaya başladı.” diye konuştu. Turhan, 393 kilometre uzunluğundaki Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattını bu yıl tamamlamayı hedeflediklerini ifade etti. Tüm ulaşım ve erişim alt yapısını engelli dostu hale getirmeye başladıklarını anlatan Turhan, geçen yılın sonunda hizmete sunulan Turuncu Masa Hizmetinden bugüne kadar 1200 engellinin faydalandığını söyledi.

Konuşmaların ardından Bakan Turhan’ın himayesinde TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Kamuran Yazıcı ve Sinan İbiş tarafından “Engelsiz Ulaşım, Engelsiz Turizm, Engelsiz Yaşam Projesi” protokolü imzalandı.