DEMİRYOLLARININ ALTIN ÇAĞI

Ülkemizin kuruluş ve kalkınma sürecinde lokomotif görevi gören demiryollarımız, 1950-2003 yılları arasındaki yarım asırlık ihmalin ardından son 12 yıldır Cumhuriyetimizin ilk yıllarında olduğu gibi altın çağını yaşıyor.

Yüksek Hızlı Demiryolu projeleri, mevcut sistemin modernizasyonu, ileri demiryolu sanayinin geliştirilmesi gibi ana hedefler doğrultusunda birçok büyük projeyi başarıyla hayata geçiren TCDD, ülkemizin en dinamik kuruluşlarından biri oldu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızın destekleriyle KİT’ler içerisinde en yüksek yatırım ödeneğini alan TCDD, 2023’te yani Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yılında ulaşım sistemine damgasını vurmaya hazırlanıyor.

YHT ile ekonomik, sosyal ve kültürel yaşam daha dinamik hale geliyor; ulaşım alışkanlıklarımız değişiyor; bölgesel farklılıklar azalıyor.

Yüksek Hızlı Trenlerle enerji maliyetleri düşüyor, karbondioksit salınımının azalması ve diğer unsurlarla birlikte daha güzel bir çevre adım adım inşa ediliyor.

İleri demiryolu teknolojisi olan YHT hatlarının inşası, işletilmesi, müşavirlik, mühendislik alanlarında bilgi birikimine yol açıyor.

Orta öğretim ve üniversitelerde raylı sistem bölümlerinin gelişmesine neden oluyor.

Ülkemiz doğusundan batısına güneyinden kuzeyine YHT hatlarıyla donatılıyor; Türkiye’nin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınma hızı artıyor.

En önemlisi, siz değerli yolcularımızın memnuniyetine vesile olmak ve kavuşmalardan sonra yüzlerde oluşan mutluluğa şahit olmak bizlere çalışma şevki veriyor.

Hepinize hızlı, güvenli ve konforlu yolculuklar.