DEMİRYOLU YATIRIMLARI ARTIYOR

2003 yılından bu yana demiryolu yatırımları gittikçe artarak, birinci sıraya yükseliyor. Edirne’den Kars’a, Trabzon’dan Antalya’ya kadar heyecan veren, umut veren projeler birer birer hayata geçiriliyor.

İleri demiryolu sisteminin rahatlığını, konforunu, hızını gören vatandaşlarımız artık her yere Yüksek Hızlı Trenle (YHT) ulaşmak istiyor.

Sanayicimiz de yükünü trenle taşımak, organize sanayi bölgelerinin, lojistik merkezlerin hızlı tren hatlarına bağlanmasını talep ediyor.

Türkiye, komşu ülkelerle uluslararası hızlı demiryolu koridorlarının geliştirilmesine gayret ediyor. Çin’den İngiltere’ye, Bağdat’a, Şam’a, Medine’ye, Kudüs’e kadar yüksek hızlı ve hızlı demiryolu koridoru hedefleniyor.

Sayın Bakanımızın da açıkladığı gibi; önümüzdeki yıllarda yüksek hızlı ve hızlı demiryolu lojistik merkezler yapımına ve sanayi bölgelerinin hızlı tren hatlarına bağlanması yönündeki yatırımlara öncelik verilirken, komşu ülkelerle altyapı bağlantımız güçlendirilecek.

Bu kapsamda; İstanbul Kapıkule’ye kadar hızlı tren ile bağlanırken bu hat 3. Köprü üzerinden geçecek demiryoluyla irtibatlandırılacak.

Keza, 2015 yılında tamamlanması hedeflenen Kars-Tiflis Bakü demiryolu ile batı-doğu aksındaki demiryolu koridoru güçlenecek.

Hızlı trenimiz, Konya – Karaman – Ulukışla – Mersin – Adana – Osmaniye – Gaziantep – Şanlıurfa – Mardin – Nusaybin – Cizre – Habur Hızlı Demiryolu ile Ortadoğu’ya ulaşacak.

Türkiye’nin demir kanatları güçlendikçe, hem tüm kentleri arasında hem de bölge ülkeleriyle ekonomik, sosyal ve kültürel etkileşimi artacak. Bu sinerji, ekonomik kalkınmadan barışa kadar birçok alana olumlu olarak yansıyacak.

Güvenli ve zaman tasarrufu sağlayan YHT’lerle keyifli yolculuklar…