DEMİRYOLUNDA HER MEVSİM BAHAR…

Demiryolunda değişim ve gelişim devam ediyor.

Yüksek hızlı ve hızlı demiryolu hatları inşa ediliyor, mevcut sistem modernize ediliyor, ileri demiryolu sanayisi gelişiyor.

2015 yılında işletmeye alınması hedeflenen, Konya-Karaman-Ulukışla-Yenice-Adana hızlı tren projesinin Konya-Karaman kesiminde yüzde 59 ilerleme sağlandı.

Bu kesim bittiğinde, DMU setleri ile 1 saat 13 dakika olan seyahat süresi 40 dakikaya inecek.   Proje tamamen hayata geçtiğinde ise; Ankara-Karaman 2 saat 10 dakikaya, Eskişehir-Karaman 2 saat 50 dakikaya, Konya-Ulukışla arası 1 saat 30 dakikaya, Konya-Adana 3 saate düşecek.

Yüksek hızlı ve hızlı demiryolu hatlarında hızlı, konforlu, rahat bir yolculuk yapılırken, bu hatlarda yük trenlerinin de işletilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Tüm bu projeler, uluslararası demiryolu koridorlarının geliştirilmesi için de büyük önem arz ediyor. Yüksek hızlı ve hızlı demiryolu hatlarının Edirne’den Kars’a, Habur’a, Antalya’ya, Mersin’e İzmir’e, Trabzon’a kadar ulaştığı bir Türkiye, bölge ülkelerinin kalkınmasına da çok önemli katkılar sağlayacaktır.

Marmaray’la iki kıta arasında kesintisiz demiryolu ulaşımını sağlayan Türkiye, Avrupa ile Ortadoğu ve Uzakdoğu arasındaki önemli bir demiryolu koridoru oluşturmaktadır. 2015’de işletmeye alınması planlanan Kars-Tiflis-Bakü demiryolu hattı ile yepyeni bir dönem başlayacak, etki alanındaki bölgelerde ekonomik, sosyal ve kültürel etkileşimi artıracaktır.

Demiryolu sektörünün geliştiği bir Türkiye daha güçlü bir hale gelecek ve stratejik önemi artacaktır.

Güvenli ve zaman tasarrufu sağlayan YHT’lerle keyifli yolculuklar…