DENİZCİLER İSTANBUL’DA BULUŞTU

DENİZCİLER İSTANBUL’DA BULUŞTU

Dünya Denizcilik Örgütü’nün (IMO) bu yıl Türkiye’de düzenlediği “IMO Dünya Denizcilik Günü Yan Etkinliği”, Başbakan Binali Yıldırım ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımıyla Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından desteklenen ve bu yıl “Denizcilik: Dünya için Vazgeçilmezdir” temasını taşıyan etkinliğin açılışında konuşan Bakan Arslan, böyle bir organizasyonun İstanbul’da yapılmasından büyük mutluluk duyduklarını söyledi.
Arslan, Türk denizciliğinin son 14 yılda büyük mesafeler kat ettiğini kaydederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katkılarıyla Türk denizcilik sektörünün bu sürede ciddi atılımlar gerçekleştirdiğini vurguladı.

Bakan Arslan, “Denizcilik alanında uluslararası arenada çok önemli bir konumda olmamız, gerek bizi gerekse denizci arkadaşları gururlandırıyor. 2015 yılı sonu itibarı ile Türk sahipli deniz ticaret filomuzdaki gemi sayısı bin 535’e ve tonaj bazında 29,2 milyon Dead Weight Tona ulaşarak dünya sıralamasında 14’üncü sıraya gelmiş durumdayız.” dedi.

2 gün sürdü
Dünya Denizcilik Günü Yan Etkinliği, dünyanın farklı ülkelerinden gelen denizcilik camiasını bir araya getirdi. İki gün süren etkinlik kapsamında düzenlenen sempozyumda, alanında uzman yerli ve yabancı konukların katılımıyla oturumlar düzenlendi.