DENİZLER TÜRK BAYRAĞI’YLA DOLUYOR

Türkiye’nin rolü her geçen gün daha da artıyor. Bu yeni düzenin içinde yer almak için de İstanbul Yeni Havalimanı’nın yapımı büyük önem taşıyor.

Bakan Arslan, yapılan düzenlemelerden sonra Türk Bayrağına geçen tekne sayısının bin 633’ü bulduğunu açıkladı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, denizcilik sektörünün

gelişmesi için her türlü desteğin verildiğini, son 14 yılda denizciliğe yönelik önemli adımlar atıldığını söyledi. Sektöre yönelik yakıt desteği verilmesi, deniz taşımacılığına yönelik destekler ve üreticiye sağlanan kolaylıklar ile Türk denizciliğinin önemli ölçüde geliştiğine değinen Arslan, “Gemi sanayimiz 2003-2016 yılları arasında 2,8 milyar dolar alt yapı yatırımı yapmış ve bugün gemi sanayimiz yıllık yaklaşık 2,5 milyar dolar ekonomik büyüklüğe ulaşmıştır. Deniz ticaret filomuz da 2003 yılına göre 8,8 milyon DWT büyüklükten bugün 28,0 milyon DWT büyüklüğe ulaşmış, yine limanlarımızda elleçlenen yük miktarı da 190 milyon tondan 430 milyon tona çıkmıştır.” dedi.

Türk bayrağına geçenlere büyük destek
Türkiye karasularında ve marinalarında Türk sahipli olup yabancı bayrakla dolaşan binlerce tekne olduğuna da değinen Arslan, bunun önüne geçmek için Türk bayrağını cazip kılacak düzenlemeleri hayata geçirdiklerini anlattı. Arslan, “Türk sahipli bütün teknelerin Türk bayrağına geçişi için son derece cazip fırsatlar tanıdık. Geçiş formaliteleri, bürokrasisi son derece kolaylaştırıldı. Doğrusu umduğumuzdan çok da hızlı bir geçiş süreci yaşıyoruz, çok talep var. Sektörün istatistiklerine göre 6 bin civarında Türk sahipli yabancı bayraklı tekne var. Bugün itibariyle bin 633 tekne Türk bayrağına geçmiş durumda. Bu düzenleme ile 6 bin teknenin Türk bayrağına geçmesini bekliyoruz, denizlerimizi Türk bayrağı ile donatıyoruz.” diye konuştu.