DENİZLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak devasa yatırımları gerçekleştirirken çevre ile ilgili konularda, zarar oluşmadan önleyici yaklaşımların belirlenmesi fikrini de esas alıyoruz.

Bu kapsamda gelecek nesillere bırakabileceğimiz en büyük miras olan çevrenin ve özellikle denizlerin tüm insanlığın ortak geleceği olduğunun bilinciyle, korunması için gerekli hassasiyeti gösteriyoruz.

Ülkemizde denizlerdeki yoğun trafik ile kıyılarda bulunan petrol ve kimyasal madde depolama alanları göz önünde bulundurulduğunda, oldukça yüksek bir kirlilik riski ile karşı karşıyayız. Bakanlık olarak büyük çaplı kaza ve afetler sonucu denizlerde meydana gelebilecek petrol ile kimyasal madde kirliliklerine karşı Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi (UDEM) kuruyoruz.

Bu merkezi, Türkiye’nin gemi trafiğinde en riskli bölgesi olan Marmara Denizi’nin kuzeybatısında Tekirdağ’da kuracağız. Antalya’da inşaatı tamamlanan bölgesel merkez ve diğer  bölgelerde 16 istasyonla da denizlerimizi en üst seviyede korumaya çalışacağız. Tüm sistem, 2017 yılında hizmete girmiş olacak.

Başsağlığı…
Ülkemizin huzur ve barış ortamını bozmak amacıyla 10 Ekim’de Ankara Garı önünde yaşanan menfur saldırıda aralarında TCDD personellerimizin de bulunduğu, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Milletçe bu badireyi birlik içinde atlatacağımıza inanıyor, kanlı, menfur saldırılarla milletimizi yaralayan terörü ve terörü azmettiren güçleri lanetliyorum. Faillerin ve azmettiricilerin en kısa sürede tespit edilerek hak ettikleri cezayı görmeleri için hükümetimiz ve ilgili kurumlarımız her türlü gayreti gösteriyor. Milletimiz müsterih olsun.