Devletin “E” Hali: E-Devlet Kapısı

Devletin “E” Hali: E-Devlet Kapısı

Teknolojinin gelişimi ile birlikte artık kamu kurumları da online hizmetleri oldukça yoğun şekilde kullanıyor. e-Devlet Kapısı altyapısını kullanarak hizmet sunan yüzlerce kurum, binlerce hizmetini vatandaşların hizmetine sunarken, zaman kaybı da önlenmiş oluyor. Bununla birlikte vatandaşlar, internete erişim sağlayabildikleri her yerde kamu işlemlerini yapabilme fırsatına sahip oluyor.

Bugün itibarıyla yaklaşık 42 milyon kişi e-Devlet Kapısı’nı kullanırken, burada yer alan 560 kurum da 4 bin 500 civarındaki hizmeti online olarak vatandaşlara sunuyor.

e-Devlet Kapısı’nda yeni hizmetler de vatandaşların kullanımına açılmaya devam ediyor. Yakın zamanda 5 yeni hizmet daha eklendi. Buna göre; “Risk Merkezi Raporu Başvurusu”, “Elektrik Hizmetleri”, “Doğalgaz Hizmetleri”, “Tüzel Kişiler İçin Adıma Tescilli Araç Sorgulama” ve “Kalfalık, Ustalık, Usta Öğrencilik ve İş Yeri Açma Belgesi Sorgulama” hizmetleri de online olarak alınabilecek.

Peki, e-Devlet Kapısı’nda en çok kullanılan hizmetler hangileri? Sizler için bunları derledik:

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU İŞLEMLERİ

Çalışanların ve emeklilerin en sık ziyaret ettiği e-Devlet Kapısı’ndaki menülerinden biri olan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) işlemlerinde; hizmet dökümleri, emeklilik kayıtları, sağlık hizmetlerine ilişkin katkı payları gibi çalışanları ve emeklileri ilgilendiren SGK’ya dair tüm evrak işlemleri konusunda bilgi alabiliyorsunuz. Ayrıca tüm SGK Hizmet Dökümünüzü veya resmi işlemlerde kullanılabilen barkodlu hizmet dökümünüzü de sistem üzerinden temin edebiliyorsunuz.

ADALET BAKANLIĞI İŞLEMLERİ

E-Devlet Kapısı üzerinden kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılarak Adalet Bakanlığı dava dosyası sorgulama hizmetinden de kolayca yararlanılabiliyor. Bu sorgulama ile adınıza açılmış ya da müdahil olduğunuz bir dava olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz. Eğer adınıza açılmış bir dava varsa bu hizmet size temel dava dosyası bilgilerini de veriyor. Bununla birlikte sistem üzerinde İcra Dava Dosyası sorgulaması da yapılabiliyor. Öte yandan birçok işlemde gerekli belgelerden biri olan Adli Sicil Kaydı Sorgulama işlemlerinizi de e-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirebiliyor, belgeyi de günde 4 âdeti aşmamak kaydıyla buradan indirebiliyorsunuz.

VERGİ BORCU SORGULAMA İŞLEMLERİ

Vatandaşların ve şirketlerin yoğun olarak kullandığı vergi borcu sorgulama işlemi de e-Devlet Kapısı üzerinden rahatlıkla yapılabiliyor. Vergi borcu olup olmadığını öğrenmek isteyen vatandaşların, sistem üzerinden erişim sağlayarak, borçlarını ödeme veya yapılandırma imkânı da buluyor. Şifreniz ile e-Devlet Kapısı’na giriş yaptıktan sonra e-Hizmetler bölümünü, buraya giriş yaptıktan sonra da Gelir İdaresi Başkanlığı bölümünü tıklayın. Burada karşınıza gelecek alt hizmetlerden “vergi borcu sorgulama” ibaresini seçerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

ARAÇ PLAKASINA YAZILAN CEZA SORGULAMA

E-Devlet Kapısı’nın sunduğu en önemli hizmetlerden biri olan trafik cezası sorgulama işlemi, vatandaşların birçok işini kolaylaştırıyor. Artık trafik cezaları eve gelen postayla değil, telefonla bir tuş aracılığıyla öğreniliyor. Sistem üzerinde Emniyet Genel Müdürlüğü sekmesinin altında bulunan “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” sekmesine tıklayın. Bu işlemin ardından son 1 yıl içerisinde adınıza tescil edilmiş bir plakaya yazılmış trafik cezası olup olmadığını görebilirsiniz.

TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

E-Devlet Kapısı üzerinden sunulan ve en çok rağbet gösterilen hizmetlerden biri de Tapu Bilgileri Sorgulama. Bu hizmet yalnızca Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’nde (TAKBİS) kimlik numarası kayıtlı olan kişiler kapsamında sunuluyor. Eğer kaydınız var ise servisi kullanabilmek için e-Devlet Kapısı’na kimlik numaranız ve şifreniz ile girdikten sonra e-Hizmetler bölümünden Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü seçeneklerinden Tapu Bilgileri Sorgulama linkine tıkladığınızda kayıtlı bilgileriniz ekrana gelecek ve buradan da harita servisi kullanabilirsiniz. Sistem ile taşınmazınızın üzerinde bulunan (şerh, beyan, rehin, irtifak hakkı vb.) gibi durumları da görebilirsiniz.

5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

E-Devlet Kapısı’nın mobil kullanımının da hızla artmasıyla birlikte en çok kullanılan hizmetlerden biri de Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan 5 Günlük Hava Tahmini oldu. Söz konusu hizmetle Türkiye’deki 81 ilin 5 günlük hava tahminlerine kolaylıkla erişilebiliyor. Bununla birlikte bu başlık altında ülkemizdeki bütün denizlerin sıcaklıklarına, dünyanın önemli merkezlerinin hava sıcaklıklarına ve raporlu günlük hava tahminlerine ulaşmak mümkün.