DİJİTAL DÜNYANIZI KORUMANIN EN İYİ YOLU

Akıllı cihazlarımız ya da bilgisayarlarımızdaki verileri kaybetme korkusu yaşamamak için en iyi çözüm düzenli yedekleme yapmak. 

Dijital dünyamızın bizim için her zamankinden daha önemli olduğu şu günlerde, akıllı telefonumuzdaki, bilgisayarımızdaki, hatta akıllı TV’deki verilerimiz bile bizlere kaybetme korkusu yaşatabiliyor. Böyle bir felaketle karşılaşmamak için düzenli yedekleme yapmak, en iyi çözüm.

Söz konusu yedekleme olduğunda ise seçeneğiniz bol. Taşınabilir depolama cihazları, hareket hâlindeyken dosyalarınızı taşımak için idealken, büyük NAS sürücüler ise işletmeler ve büyük ölçekli dosya depolama yönelik bir çözüm. Herhangi bir bilgisayardan veya akıllı telefondan yedekleme yapmak isteyenler için ise bulut depolama çözümleri mevcut. Kısaca, herkese uygun bir yedekleme çözümü var; hangisinin sizin için uygun olacağını ise yazımızda okuyabilirsiniz.

SYNOLOGY DS115J
NAS sürücüleri, aynı anda farklı cihazlardan yedekleme yapılabilen cihazlardır ve terabaytlarca kapasite sunabilirler. Bilgisayar veya yazıcının yanı sıra, NAS’ınıza akıllı TV’den de kablosuz olarak bağlanabilir, 4K ya da Full HD yayınları kaydedebilir ya da oyun konsoluna bağlayarak, depolama alanınızı genişletebilirsiniz. Synology DS115j, kendi Cloud Station Backup yazılımı ile herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmadan, her değişiklik sonrasında bilgisayarınızdaki klasörleri sürekli olarak yedeklemek üzere ayarlanabiliyor.

WD MY PASSPORT
Boyutları biraz daha büyük olabilir, fakat son dönemde satışa çıkan yeni WD My Passport gibi taşınabilir diskler, eskinin hantal tasarımlarını aratmayacak kadar şık. USB bağlantılı bu cihaz, WD Backup yazılımı ile otomatik yedekleme yapıyor. 256 bit AES şifrelemesi ile verilerinizi koruyan cihaz, sizin dışınızda birisi diske eriştiğinde, dosyalarınızın gizli kalmasını sağlıyor ve size haber veriyor.

SAMSUNG T3 SSD
Samsung’un 1 TB kapasiteli T3 SSD modeli, saniyede 450 MB’a kadar aktarım hızları elde etmeyi başarıyor. Hız, kapasite ve boyut konusunda en iyiyi yakalayan cihazın favori diskiniz hâline gelmesi işten değil.

DROPBOX
Ücretsiz 2 GB depolama alanı veren Dropbox, masaüstü ve mobil cihazlar için istemci sunuyor. Web’den erişilebilen sistemde, yazılımı bilgisayara kurduktan sonra, belirlediğiniz Dropbox klasörüne koyduğunuz dosyalar, otomatik olarak bulut alanına yükleniyor. Paylaşımlı klasörler ile ortak çalışma alanı yaratmak ya da dosyaları tek tek (bağlantı adresi ile) paylaşmak mümkün. Belirli bir süre boyunca, bir dosyanın eski sürümlerine de ulaşılabilmesi en önemli avantajı.

GOOGLE DRIVE
Toplam 15 GB depolama alanı verdiğini düşününce, en cömert bulut depolama hizmetinin Google Drive olduğunu söylemek mümkün. Ancak, Google, bu alanı tüm hizmetleri için size ayırıyor. Dolayısıyla, e-postanız, fotoğraflarınız hatta YouTube hesabınınız kabarıksa, çok da avantajlı olmayabilir. Google, kendi ofis düzenleyicisi ile dosya düzenleyebilmenizi sağlıyor. Dosya ve klasör paylaşımı yapmak da mümkün…